Memleket Partisi Bilecik
Ünlü İsimlerinde Kredi Kart Bilgileri Çalan 18 Kişi Gözaltına Alındı
Uğur Baklacı • 15 Mart 2021 14:43:18 
Ünlü İsimlerinde Kredi Kart Bilgileri Çalan 18 Kişi Gözaltına Alındı

Muğla merkezli aralarında Bilecik’inde bulunduğu 9 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda Türkiye genelinde 25 bin kişinin kredi kartı ve kimlik bilgilerini çalan dolandırıcılık şebekesinden 18 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Muğla Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Datça Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Muğla merkezli 9 ilde siber suç dolandırıcılığı ile ilgili operasyon düzenlendi.

Şüphelilerin suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgüt kapsamında; bilişim ve banka sistemleri aracılığı ile nitelikli dolandırıcılık, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek suçlarından projeli çalışma başlatıldı.

Türkiye genelinde 25 bin kişinin banka ve kredi kartı bilgilerini, oltalama (phishing) yöntemi ile yasa dışı ele geçirdikleri ve sattıkları, aralarında ünlü isimlerin de bulunduğu birçok kişinin kişisel verilerini hukuka aykırı bir şekilde paylaştıkları ve bu yöntemlerle menfaat temin ettikleri tespit edilen şüphelilere yönelik bu sabah saatlerinde Muğla merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Samsun, Kayseri, Niğde, Bilecik olmak üzere, 9 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Aralarında suça sürüklenen çocukların da olduğu 18 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyale el konuldu.

Şüphelilerden Samsun İlkadım ilçesi Anadolu Mahallesi’nde ikamet eden ve yakalanan O.A.’nın (21) evinde gözaltına alındı. O.A.’nın evinde kredi kartı, flaş bellek ve hard disklere incelenmek üzere el konuldu.

Şüphelilerin elde ettikleri mağdurlara ait kimlik ve kredi kartı bilgilerini “dark net” ve “deep web” gibi illegal alanlarda sattıkları, bu şekilde kazanç elde ettikleri bilgisi edinildi.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments