Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
“POŞET BROŞÜR” UYGULAMASI İL MERKEZİNDE HAYATA GEÇİRİLDİ

“POŞET BROŞÜR” UYGULAMASI İL MERKEZİNDE HAYATA GEÇİRİLDİ

ABONE OL
26.02.2016 14:33
“POŞET BROŞÜR” UYGULAMASI İL MERKEZİNDE HAYATA GEÇİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Her geçen gün farklı yollarla ve yöntemlerle denenen ve sürekli artış gösteren iletişim yoluyla dolandırıcılık olayları, ilimizde de önemli bir risk faktörü olarak karşımızda çıkmakta ve çok sayıda vatandaşın mağdur olması ile sonuçlanmaktadır.

bilecik haberleri

Bilecil İl Emniyet müdürlüğü’nün İletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadele çalışmalarından biri olan “Poşet Broşür” uygulaması il merkezinde hayata geçirildi. Bu çalışmanın ilimizde toplumsal farkındalığın arttırılarak mücadelenin etkin ve hızlı şekilde yürütülmesinde katkı sağlayacağı değerlendirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü’nün Konu ile ilgili olarak yayınladığı basın bildirisi ise şöyle;

İletişim yoluyla dolandırıcılık olayları, 2006 yılında ve mağdurların MSN şifrelerinin kırılması, irtibat listesinde yer alan kişilerden mağdur adına kontör-para talep edilmesiyle başladı. Zaman içerisinde ortaya çıkan teknolojik gelişmelere bağlı olarak suç yöntemini değiştiren dolandırıcılar, vatandaşlarımızı doğrudan telefonla arayarak, çeşitli rütbe ve unvanları kullanarak para / altın talep etmeye başladı.

Dolandırıcılar tarafından çeşitli yollarla tuzağa düşülerek mağdur edilen kişilerin o an içinde bulundukları ruh hali neticesinde para ve ziynet eşyalarını kendi rızaları ile teslim ettikleri görüldü. Bu kişilerin toplumun her kesiminden değişik yaş ve mesleğe sahip, çeşitli eğitim seviyesinde insanlar oldukları anlaşıldı. Hatta bunlar arasında yaptıkları iş ve meslek nedeniyle kamuoyu tarafından yakından bilinen iyi eğitimli, kariyer ve meslek sahibi kişilere de rastlanıldı. Buradan da anlaşılacağı üzere iletişim yoluyla dolandırıcılık; yaş, meslek ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın her kesimden vatandaşımızın karşılaşabileceği bir suç türü olarak toplumsal hayatta yer almaya devam etti.

Bu suçun mağdurları; dolandırıldığını fark etmeyenler, fark ettiği halde yetkililere bildirmeyenler, dolandırıcılığa maruz kaldığı yetkililerce kendisine anlatıldığı halde inanmayanlar, dolandırıldığını fark edip yetkililere bildirenler olarak gruplandırıldı.

İletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadelede İl Emniyet Müdürlüğümüzce bugüne kadar yapılan çalışmaların yerinde ve faydalı olduğu değerlendirildi. Buna rağmen devam eden dolandırıcılık suçlarına karşı her kesimden vatandaşlarımızın katkılarıyla çalışmalara hız verilerek devam edilmesinin gerektiği anlaşıldı.

İletişim yolu ile dolandırıcılık suçuyla mücadele çalışmalarımızdan biri olan “Poşet Broşür” uygulaması il merkezinde hayata geçirildi. Bu çalışmanın ilimizde toplumsal farkındalığın arttırılarak mücadelenin etkin ve hızlı şekilde yürütülmesinde katkı sağlayacağı değerlendirildi.

Bilecik Emniyet Müdürlüğü olarak suç önleme çalışmalarımıza katkıda bulunanlara teşekkür eder, suçun önlenmesi ve suçluların yakalanarak adalete teslim edilmesi sürecinde tüm vatandaşlarımızın katkı, görüş ve önerilerini her türlü iletişim vasıtaları ile müdürlüğümüze bildirebileceklerine dair inancımızı ifade eder, saygılar sunarız.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
bilecik haberleribilecik haberleribilecik haberleribilecik haberleribilecik haberleri

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r