Vefat BilgileriSemih ŞahinPelitözü GölparkAtatürk ParkıCuma HutbeleriSerkan Yıldırım
DOLAR
9,6155
EURO
11,2367
ALTIN
554,31
BIST
1.480

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Baba Ocağında

Enerji Bakanı Fatih Dönmez Baba Ocağında

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik’in Gölpazarı ilçesine bağlı baba ocağı olan Kuşçuören köyünde düzenlenen mevlid ve Hıdırellez programına katıldı.

Bakan Dönmez, Gölpazarı ilçesine bağlı Kuşçuören köyünde Vali Bilal Şentürk, Milletvekili Selim Yağcı, Kaymakam İbrahim Güneş, Osmaneli Kaymakamı Naif Yavuz, Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin ve ilgililer ile vatandaşlar karşıladı.

 

Düzenlenen mevlid ve Hıdırellez etkinliğine katılan Bakan Dönmez, şöyle konuştu:

”Tarım ürünü üreten ülkesiyiz. Dünyada da 7’nci. Ama hala çok ciddi potansiyelimiz var. Katma değeri daha fazla olan ürünlere yönelmemiz lazım. Özellikle tıbbi aromatik bitkiler. Bu konuya ağırlık vermeliyiz. Bu tip ürünleri bulmamız lazım. Özellikle bu baharat ve tıbbi aromatik ürünlerde dünyada en büyük ihracat kalemlerimizden birisi. Belli bölgelerde ciddi bir potansiyel var. Ben inanıyorum ki bizim köylümüz de çiftçimiz de gösterilirse rahatlıkla ekip biçebilir ve kazancını artırabilir. Dolaysıyla bizim göçü durdurmamız lazım. Şehirden buraya göç almamız lazım. Bunu yapmamız lazım ki köylerimiz ihya olsun. Cumhuriyetin ilk kurulduğu yıllarda 13 milyon nüfusumuz vardı. Ülke nüfusunun yüzde 85’i köylerde yaşıyordu. Şimdi 82 milyona ulaştık, yaklaşık 15-20 milyon arasında kırsalda yaşayan bir nüfusumuz var. 15-20 milyon insanımız olmasa biz aç kalırız demektir. Siz üretiyorsunuz ki bizim karnımız doyuyor. Ama daha fazla üretirseniz yurt dışına satarız.”

 

Vali Şentürk de Bilecik’te Hıdrellez etkinliklerinin yoğun ilgi gördüğünü, İstanbul ve diğer illerde yaşayan insanların gelenek ve göreneklerine sahip çıktığını söyledi.

 

Birlik ve beraberliğin önemine dikkati çeken Vali Şentürk, “Türk milleti, birliğini ve dirliğini gösterdiği sürece, kendi özünü, çekirdeğini güçlü kıldığı sürece Türk milletini kimse deviremez. Bu tablo bunu gösteriyor. Bu etkinliğin diğer güzelliği de toplumun her kesiminden, her çağdan insanlar burada bir araya geliyor.” dedi.

KAYNAK: HABER MERKEZİ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.