DOLAR 7,4294
EURO 8,9820
ALTIN 412,55
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 16°C
Parçalı Bulutlu
Bilecik
16°C
Parçalı Bulutlu
Paz 6°C
Pts 9°C
Sal 8°C
Çar 10°C
COVİD-19 VERİLERİ 27.02.2021
BİLECİK VAKA 15-21 Şubat (100bin) 45.72
TOPLAM AŞI 29.226
TOPLAM AŞI 1.DOZ 23.657
TOPLAM AŞI 2.DOZ 5.569

Bilecik’te İşçilerden 1 saat iş bırakma eylemi

Bilecik’te İşçilerden 1 saat iş bırakma eylemi
06.11.2020
YAZAR: Ali Osman Çelikal
A+
A-

DİSK’e (Devrimci İşçi Sendikalar Konfederasyonu) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlü Demisaş ve Accuride Wheels (Eski Tekersan) ve Durden Plastik işçileri kamuoyunda “Torba Kanun” tasarısı olarak bilinen İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına ilişkin yasaya karşı iş yerlerinde 1 saatlik iş bırakma eylemi yaptılar.


İş yerlerinde vardiyaya 1 saat geç başlayan ve iş bırakma eylemi yapan işçiler ellerinde; “Dokunma emeklilik hakkıma,dokunma çocuklarımın haklarına” dövizleri taşıdılar.

Birleşik Metal İş Bilecik Temsilcisi ve Eskişehir Şube Sekreteri olan Recai Büyükbeyhan torba yasanın geri çekilmesi talebinde bulunduklarını dile getirirken, emekçilerin kazanılmış haklarının yok edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Durden Plastik işçileri iş yerlerinin önünde eylem yaptı

Diğer yandan; Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikasında örgütlü Durden Plastik işçileri Kıdem Tazminatını da etkileyecek olan ‘Torba Kanun’ tasarısına karşı iş yerlerinin önünde eylem yaparak basın açıklaması düzenlediler.

Sloganlar eşliğinde, “Kıdem Tazminatıma dokunma, “Tamamlayıcı emeklilik sistemine hayır” diyen işçiler adına açıklama yapan sendika baş temsilcisi Taner Özker şunları ifade etti:

“TBMM’ye sunulan, ardından Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek birçok maddesi kabul edilen Torba Kanun içerdiği düzenlemelerle esnekleşme ve güvencesizleşme yoluyla işçi sınıfının temel bazı haklarını ortadan kaldırmaktadır.

Kısaca Torba Kanun olarak ifade edilen ve 43 maddeden oluşan “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”, salgın döneminde işçileri değil işverenleri kollayan düzenlemelerden bir yenisidir.

İşverenlere, teşvikler, vergi ve prim ödeme kolaylıkları, şirketlerin ödediği kurumlar vergisinin düşürülmesi yönünde Cumhurbaşkanına yetki verilmesi gibi birçok maddeyi içermektedir. İşverenlere verilecek bu teşvik ve kolaylıkların maliyeti ise İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacaktır. İşçilerin birikimleri ile oluşmuş olan bu Fon, salgın döneminde emekçilerin uğradığı gelir kaybı ve düşen alım güçlerini telafi etmek için kullanılabilecekken tersi yapılmaktadır.

“TORBA KANUN DÜZENLEMESİ İLE ÇALIŞANLAR BAZI TEMEL HAKLARINI KAYBEDECEKTİR”

İşsizlik Sigorta Fonu’ndan yararlanma koşullarının işçiler lehine genişletilmesi yerine işverenlere yeni kaynaklar aktarılması hedeflenmektedir.

Ancak bundan daha önemlisi, Torba Kanun düzenlemesi ile çalışanlar bazı temel haklarını kaybedecektir. İşverenlerin esnekleşme yönündeki taleplerinden önemli bir kısmı karşılanmış olacaktır. Düzenleme bu haliyle TBMM’de kabul edildiği takdirde;

1- Çalışanların dörtte birinden fazlası, kıdem tazminatı hakkını kaybedecektir. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların iki yıl süreyle belirli süreli iş sözleşmeleri ile çalışmalarının önü açılacaktır.Kanunda belirli süreli iş sözleşmesi yapılabilmesi için getirilen şartlar ve bu sözleşmelerin üst üste (zincirleme) yapılamayacağı koşulu kaldırılmaktadır. Çalışma çağındaki nüfusun beşte biri ve ücretli/yevmiyeli istihdamın %28’inden fazlası bu yaş grubunda yer almaktadır. Belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışanların kıdem tazminatı ve ihbar hakları olmayacaktır. İş güvenceleri ortadan kalkacak, işe iade davası açamayacaklardır. Ayrıca, bu tür sözleşmelerle çalışanların sendikalı olması zorlaşacak, sendikal örgütlenmenin önüne yeni bir engel çıkarılmış olacaktır.

2- Kayıtdışı işçi çalıştıran işveren adeta ödüllendirilmektedir. 2019 başından 17 Nisan 2020 arasında işten çıkarılan ya da kayıt dışı çalışan işçilerin söz konusu kanun yürürlüğe girdikten sonraki 30 gün içerisinde en son çalıştıkları özel sektör işverenine başvurmaları ve fiilen çalışmaya başlamaları halinde işverene her prim günü için günlük 44,15 lira teşvik sağlanacaktır. Bu yolla, kayıtdışı işçi çalıştıran işverenlere bir idari para cezası verilmeyecek aksine Anayasa’ya da aykırı bir düzenlemeyle ödüllendirilmiş olacaklardır.

3- 25 yaş altında olan ve ayda 10 günden az çalışan gençlerin, emeklilik hakları ötelenecektir. 10 günden az çalıştırılan 25 yaş altı gençlerin %2 iş kazası ve meslek hastalıkları primi ile %7,5’i işveren %5’i sigortalıya ait olmak üzere %12,5 oranında genel sağlık sigortası primi işveren tarafından ödenecektir. Ancak genç çalışanlar için ihtiyarlık (emeklilik) primi ödenmeyecektir. Bu durumda, bu biçimde çalıştırılan gençlerin 25 yaşına kadar emeklilik hakları ertelenmiş olacaktır.

4- Esnek bir çalışma biçimi olan kısmi süreli çalışma teşvik edilecektir. Torba Kanun’da özellikle kısmi süreli istihdamı teşvik eden maddeler bulunmakta ve işçi lehine görünen düzenlemelerle özellikle 25 yaş altı çalışanlar için tam zamanlı çalışma zamanla bir seçenek olmaktan çıkarılmaktadır.

Bu ve benzeri, kabul edilemez düzenlemeler içeren Torba Kanun işçi sınıfının temel haklarını ortadan kaldıracaktır. İstihdamda esnekleşmeyi yaygınlaştıracak, sendikal örgütlenmeyi baltalayacaktır.

“KIDEM TAZMİNATIMIZ KIRMIZIÇİZGİMİZ”

Kırmızıçizgimiz kıdem tazminatı hakkımızı, çalışanların önemli bir bölümü için ortadan kaldırmayı hedefleyen bu düzenlemeyi kabul etmiyoruz.

İşçilerin adil ve yeterli bir ücret alabilecekleri, güvenceli ve kurallı bir çalışma düzeni istiyoruz.

Salgında işverenler değil asıl işçiler korunmalı, İşsizlik Sigortası Fonu işverenlere teşvikler için değil zor durumdaki emekçilerin desteklenmesi için kullanılmalıdır.

Petrol-İş Sendikası, esnek, güvencesiz ve kuralsız çalışma risklerini arttıracak Torba Kanun’un ilgili maddelerine karşı bütün emek örgütleri ile mücadeleyi büyütmek için tüm gücüyle hareket edecektir.

İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı etmeyi amaçlayan düzenlemeye karşı tavrımız, mücadeleyi yükseltmek ve haklarımızı sonuna kadar savunmak olacaktır.

Yaşasın Ekmek, Barış ve Özgürlük Mücadelemiz!”

KAYNAK: HABER MERKEZİ
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

Durmak yok oylar iktidar partisine 😎😎😎😎