Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
BİLECİKLİLER ESKİŞEHİR’DE BULUŞTU

BİLECİKLİLER ESKİŞEHİR’DE BULUŞTU

ABONE OL
25.12.2015 12:15
BİLECİKLİLER ESKİŞEHİR’DE BULUŞTU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskişehir Bilecikliler Platformu tarafından gerçekleştirilen ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’nın katıldığı yemek, Eskişehir’de Bilecik rüzgarı estirdi.

Eskişehir’de bulunan ve Bilecik’in il ve ilçelerinden insanların bir araya gelerek kurduğu bir dernekler, bir platformda buluştular.

Federasyonlaşmayı hedefleyen derneklerin oluşturduğu platform, Eskişehir Öğretmenevinde bir yemek düzenledi.

Yemeğe Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün,  Eskişehir Milletvekilleri Gaye Usluer ve Utku Çakırözer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Bilecik  Belediye Başkanı Selim Yağcı, Eski Milletvekili ve Bakan Bahattin Şeker, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Başdanışmanlığına getirilen Fatih Dut, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç Bilecik TSO Başkanı Fevzi Uzun, ilçe ve belde belediye başkanları, dernek temsilcileri ve Eskişehir’de yaşayan Bilecikliler katıldı.

Bileciklilerin tanışıp kaynaşmasını amaçlayan yemekte, Bilecik konuşuldu ve Eskişehir’de Bilecik rüzgarı esti.

Aslen Bilecikli olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, birliktelikten duyduğu memnuniyeti dile getirirken, platforma her türlü desteği vereceğini söyledi.

BAKAN NABİ AVCI:

ESKİŞEHİR’İN 6 DEĞİL 8, BİLECİK’İN 2 DEĞİL 8 MİLLETVEKİLİ VAR”

Etkinlikte konuşan Bakan Avcı, Eskişehir ile Bilecik’in yakınlığına değinerek, “Bakan Avcı, İlk takdimi yapan arkadaşımız Eskişehir ve Bilecik milletvekillerimiz diye takdim etti. Buda doğrusu hepimizin çok hoşuna gitti. Eskişehir’in 6 değil 8, Bilecik’in 2 değil 8 milletvekili var. Ayrıca kabinede Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile birlikte 2 Bilecikli daha var. Ben bu birlik ve beraberliğin hem Eskişehir’e hemde Bilecik’e yeni yeni katkılar getirmesine de vesile olmasını diliyorum. 2016 yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmasının ardından salondan ayrılmak istediği sırada kendisine Eskişehir-Bilecik Banliyö hattı sorulması üzerine konuşan Büyüerşen’in, ” Eskişehir ile Bilecik arasında Banliyö hattının yapılması benim yetkilerimi aşıyor. Sayın Bakanımız ve vekillerimiz buradalar ben bu teklifi destekleyerek protokol masasına havale ediyorum” şeklindeki konuşmasına ise Bakan Nabi Avcı şunları söyledi:

“Biraz önce Yılmaz Büyükerşen’in protokol masasına havale ettiği işler tamam. Bizim işimiz zaten bu havaleleri alarak yerine getirmek. Onun için havalelerden gelen işler başımız gözümüz üstüne. Hep birlikte gereğini yapmak için 8 milletvekili ile canla başla çalışırız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada birlik ve beraberlik içinde Bilecik’e ve Eskişehir’e hizmet ederiz inşallah.” Yemekte konuşan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise, “Birlik, beraberlik ve kardeşlik güzel şey. Gerçekten Bilecik büyük şehirler arasında sıkışmış bir yerleşim yeri. Kurtuluş Savaşı sonrasında azalan nüfus, bu şehir ayağa kalkamaz diyerek daha güzel imkanları sunma noktasında farklı şehirlere göç etmişlerdir. Eskişehir’e, Bursa’ya, İstanbul’a ve Ankara’ya iş AŞ ve kendilerine güzel imkan bulmak için göç etmişlerdir. Bulundukları yerlerde de mekan tutmuşlar ve kendi toprakları olarak kabul etmişlerdir” dedi.

Bakan Avcı’nın konuşmasının ardından Karikatürist Ekrem Borazan, Bakan Avcı’ya, karikatürünün bulunduğu tabloyu hediye etti.

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BÜYÜKERŞEN:

“PLATFORMUN GİDEREK BÜYÜYECEĞİNE İNANIYORUM”

Etkinliğe katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ise, “Bir beylikten, bir imparatorluğa gidişin temel toprakları, kaynağı. Beylik burada, daha sonra Söğüt, Bilecik, İznik derken 3 kıtaya yayılan koskaca devleti doğuran topraklar buralar. Bu platform geç kalmakla beraber, giderek büyüyeceğini düşüyorum” diye konuştu.

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

”BİLECİK GİTTİĞİ HER YERE POZİTİF ANLAMDA KATKI SAĞLAYAN BİR ŞEHİR”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise yaptığı konuşmaya ”Öncelikle Eskişehir Bilecikliler Platformunun düzenlemiş olduğu bu özel ve güzel organizasyona hoşgeldiniz, diyor. Hepinizi sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.” ifadesiyle başlayarak, şunları söyledi:

”Bizler Bilecik’i, şöyle tarif ediyoruz;  Taşı Mermer, Toprağı Seramik, Yaprağı İpek Kuruluş ve Kurtuluşun Beşiği, Şeyh Edebali Diyarı, Osmanlı Toprağı ve Ertuğrul Sancağı Bilecik’ten, sevginin hoşgörünün başkenti Bilecik’ten, Yunus’un Şehri Eskişehir’e kucak dolusu selam ve sevgiler getirdik, lütfen kabul buyurun. Birlik ve beraberlik, kardeşlik gerçekten güzel şeyler. Bilecik büyük şehirler arasında sıkışmış bir şehir ve Kurtuluş mücadelesi yıllarında 3 kez yıkılıp yakılan bir şehir. O dönemdeki 25 binlik nüfus savaş döneminde 4 binlere kadar düşmüş. Yani Bilecik’in nüfus yükselişi bu 4 bin üzerinden yeniden başlamış. Böyle zor ve sıkıntılı bir süreçten sonra yeniden ayakta tutunmaya çalışan Bilecik, o zamandan bu yana etrafındaki birçok metropol şehire ve hatta ülkemizin birçok köşesine göç etmek zorunda kalmış. Artık bulundukları yerleri kendi toprağı olarak kabul etmişler. Sayın Başkanımızın ifade ettiği şekilde Eskişehir de bu önemli yerleşim yerlerinden birisi. Ama biz Bilecikliler olarak bu toprağın asıl sahipleri olarak gördüğümüzden gittiğimiz yerlerde böyle çok fazla azınlık psikolojisiyle bir arada olma geleneğini sergilemiyoruz. Ama günümüz dünyası, günümüz şehirleşme anlayışı birbirine benzeyen toplulukların daha fazla bir arada olması birbirine sahip çıkması gerekiyor. İşte bu düşüncelerden hareketle Eskişehir’de Yaşayan Bilecikliler Platformunun çok değerli yöneticileri ve siz değerli kardeşlerimiz, Eskişehir’de varlıklarını daha iyi gösterebilmek amacıyla böyle güzel bir geceyi organize ettiler. Tabi büğümüz, ağabeyimiz, gururumuz Nabi Hocamızın varlığı gecemize ayrı bir önem ve anlam katıyor. İnşallah biz birlik ve beraberliğin tohumlarının atıldığı  ve bu hamurun yoğrulduğu topraklar olan Bilecikliler olarak bulunduğu her coğrafyada pozitif olmuşlardır ve o topraklara katkı sunmuşlardır. İnşallah bu birliktelikler devam eder. Bu organizasyonda emeği geçen bütün kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Bu geceye teşrifleri ile bizleri onurlandıran Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Nabi Avcı olmak üzere bütün valilerimize, belediye başkanlarımıza, dernek yöneticilerimize ve siz değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum. Hep birlikte daha iyiye daha güzel ulaşmak temennisiyle hoşça kalın” ifadelerini kullandı.

BİLECİK BELEDİYESİ OTURAK HAVASI MEŞK EKİBİ GECEYE RENK KATTI

Birlik ve beraberlik duyguların en güzel şekilde yaşandığı programda, Bilecik Belediyesi personelinden oluşan Bilecik Belediyesi Oturak Havası Meşk Ekibi, geceye ayrı bir renk kattı.

Bilecik yöresine ait eserleri seslendiren ekip, katılımcılardan büyük alkış aldı.

Gecede ayrıca, yerel sanatçılar sahne alırken, Eskişehir Asarcıklılar Derneği ekibi, yöreye ait oyunlarını sergiledi.

Bakan Prof. Dr. Nabi Avcı ve beraberindeki protokol üyeleri, seslendirilen türküleri ve sergilenen oyunları beğeniyle izledi.
En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r