Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
BAYRAMDA DİKKAT! CEZA YİYEBİLİRSİNİZ

BAYRAMDA DİKKAT! CEZA YİYEBİLİRSİNİZ

ABONE OL
19.09.2015 12:21
BAYRAMDA DİKKAT! CEZA YİYEBİLİRSİNİZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurban Bayramı öncesi ve süresince kurbanlık hayvanların kaçması, uygun olmayan koşullarda nakli, bilinçsizce kesilmeleri, silahla vurularak yakalanması, hayvanlara kötü muamele edilmesi gibi insani ve dini bakımdan uygun olmayan durumlar hayvanların acı çekmelerine neden olmaktadır.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 12. maddesinin birinci fıkrasında; “Hayvanların kesilmesi; dini kuralların gerektirdiği özel koşullar dikkate alınarak hayvanı korkutmadan, ürkütmeden, en az acı verecek şekilde, hijyenik kurallara uyularak ve usulüne uygun olarak bir anda yapılır. Hayvanların kesiminin ehliyetli kişilerce yapılması sağlanır” hükmü yer almaktadır. Kanunun 28. maddesinde 12. maddenin birinci fıkrasına aykırı hareket edenlere hayvan başına 1.002 TL idari para cezası uygulanacağı belirtilmektedir.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 12. maddesinin ikinci fıkrasında Kurban Hizmetlerinin Diyanet İşleri Başkanlığınca Yürütülmesine Dair Yönetmeliğe aykırı hareket edenlere Kanunun 28. maddesinde hayvan başına 2.511 TL idari para cezası uygulanacağı hükmü bulunmaktadır.

12.08.2015 tarihli ve 29443 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “2015 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ” uyarınca, ibadet maksadı ile kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dinî hükümlere, sağlık şartlarına ve çevre temizliğine uygun olarak hayvana en az acı verecek şekilde kesmeleri, kurban satış ve kesim yerlerinin belirlenmesi ve kesim yapacak kişilerin eğitilmesi hususları belirlenmiştir. Bu kapsamda kurban bayramı süresince olumsuz bir durumla karşılaşılmaması için 5199 sayılı  Hayvanları Koruma Kanunu ve 2015 Yılı Kurban Hizmetlerinin Uygulanmasına Dair Tebliğ uyarınca hareket edilmesi gerekmektedir.

Bayramların ruhundaki kardeşliğe, paylaşıma ve sevgiye yaraşır bir bayram yaşanması dileğiyle Tüm Bilecik Halkına mutlu bayramlar…

 

Nezir AYHAN

Bilecik  Orman Su İşleri Şube Müdürü

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r