Memleket Partisi Bilecik
7 ASIRLIK TARİF OSMANLI ŞERBETİNE BÜYÜK İLGİ
Ali Osman Çelikal • 28 Mayıs 2022 20:45:07 
7 ASIRLIK TARİF OSMANLI ŞERBETİNE BÜYÜK İLGİ

Osmanlı Devleti’nin Kuruluşuna başkentlik yapan Bilecik’te Devleti Aliyye Osmaniye’nin manevî kurucusu Şeyh Edebali Türbesinde asırlardır yaşatılan tariflerle Bilecik’in tescilli ürünü olan 700 yıllık Osmanlı Şerbeti, camii çıkışı şehitler anısına okunan mevlid-i şerif sonrasında ikram edildi.

Aynı zamanda bu yıl 723. sene-i devriyesinin coşkuyla kutlandığı Bilecik’in Fethi ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle “Türk Mutfağı Haftası” kutlamaları kapsamında ikram edilen şerbet büyük ilgi gördü.

Nar çiçeği başta olmak üzere tarçın, zencefil, kızılcık şerbeti, meyve kurulari gibi içerisinde kırka yakın baharat ve organik aromalar ile tamamen el emeği ile katkı maddesi kullanılmadan asırlık tarifine uygun olarak Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi gıda bölümü uzmanları ve öğrencileri ile yarım gün uğraşılarak bir gün boyunda soğukta bekletilerek servis ediliyor.

Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Şeyh Edebali Üniversitesi ortaklığında gerçekleşen programa Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya misafirlere çömlek testi içerisinde hazırlanan şerbeti kendi elleriyle servis etti.

Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bilecik; Osmanlı Devleti’nin Kuruluşuna başkentlik yapan kadim bir şehirdir. Günümüzden 7 asır öncesinden korunan tariflerin akademik ve tarihi araştırmaları neticesinde hazırlanan reçeteler ile Osmanlı Şerbetini tescillemelerini, Bilecik olarak yaparak koruma altına alınması bizler için mutluluk verici olduğunu ifade etmek istiyorum. Bizlerde bizlere miras kalan bu güzel ve şifa kaynağı değerlerimizi yaşatarak nesilden nesile aktarılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah köklü bir tarihe ve kültürel değere sahip olan; yerli ve yabancı yılda 1 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan ilimizde kurumsal ve ekonomik anlamda da turizme kazandırılması amacıyla yeni projeler geliştirdiğimizi bildirmek istiyorum. Herkesi bu eşsiz lezzetleri yerinde görerek, koklayarak tatmalarını tavsiye ediyoruz ve Bilecik’e bekliyoruz.”

               

2 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
vatandaş
1 ay önce

Bahçelievler kazı alanı çöplüğe döndü tabelalardan dolayı il dışından gelen her kes büyük hayal kırıklığı yasıyor. acaba orası hakkında bir çalışma planlaması var mı turizm müdürlüğünün

The Exes®
1 ay önce

Osmanlı’nın azıcık da olsa yönetim biçimini sürdürseniz bize zaten şerbet olur.