Memleket Partisi Bilecik
Şeyh Edebali Türbesi’nin yeni sanduka örtüsü tekbirler eşliğinde serildi
Ali Osman Çelikal • 25 Mayıs 2022 17:03:09 
Şeyh Edebali Türbesi’nin yeni sanduka örtüsü tekbirler eşliğinde serildi

Bilecik’teki Şeyh Edebali Türbesi için Bursa Olgunlaşma Enstitüsünce aslına uygun hazırlanan sanduka örtüsü ve sarık, yerlerine konuldu.

 

Türbenin sanduka örtüsü ve sarığı, Osmanlı Devleti’nin kurucuları Şeyh Edebali ve Osman Gazi’yi anma, dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun şehri Bilecik’in fethinin 723’üncü yılı etkinlikleri kapsamında yenilendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan’ın da katıldığı programda örtü, tekbirler eşliğinde sandukanın üzerine serildi, sarık yerine bırakıldı.

Ekibiyle çalışmayı tamamlayıp örtüyü seren Bursa Olgunlaşma Enstitüsü El Sanatları Bölüm Alan Şefi Güleser Sencar, Bursa, Balıkesir ve Bilecik’teki bazı türbelerin örtülerini yenilediklerini söyledi.

Şeyh Edebali Türbesi’ne yönelik çalışmanın, son projeleri olduğunu belirten Sencar, şu ifadeleri kullandı:

“Enstitü olarak Bursa’daki padişah türbelerini çalışırken aslında türbelerin aslına uygun desenleri olduğunu deneyimledik. Bu deneyim üzerinden şehirlerimizin ve yakın şehirlerdeki bütün türbelerin örtülerini ecdadımızın temizliği, mekanların ilgiyi ve gereken layık düzeni bulması için yeniden aslına uygun gerçekten tarihi eser olabilecek kıvamda ve o ayetlerle yeniden örtüler işliyoruz. Bir örtüyü serip 3-5 yıl sonra yeniden almak değil, eserleşecek, 100 yıl sonra çocuklarımızın da eserlerimizi devam ettirebileceği kültürel miraslar bırakıyoruz. Evladiyelik yapıyoruz. Bir kayıp ya da bir zarar söz konusu olmazsa iyi malzemeler seçildiği için 200 yıllık ömürleri var.”

                           

7 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Takipçi
30 gün önce

İl kültür turizim müdürü her şey çok güzelde istemeyerek yazıyorum içerideki personel tekbir getirerken pek uygun değillerdi en azından hiç olmazsa bir başlarına örtü gibi bir şey örtseydiler daha iyi olurdu

Mechul
30 gün önce

Edep ya hu .bayan hic uygun degil .ne işi var orada.oradaki sîradan bir kabir degil Allah dostu şeyh edebali k.s.edep ta huu

Muhtar
30 gün önce

Bu bizim hocalarımızı ben anlayamıyorum Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu ahilik teşkilatının başı; Sözleri yüzyıllara ışık tutan Şeyh Edebali Hazretlerinin örtüsünü bu şekildemi degistiriyorsunuz. Edep yahu sozundendemi anlam cikaramadiniz. Keşke degistirmeseydiniz.

Mkrmn
30 gün önce

Bir yandan tekbir , bir yandan da kot tshirtlü bayan. Hangisi gerekliyse onu yapsanız….

BİLECİK
29 gün önce

O örtüleri değiştirilen hiç imam bulamadınızmı gerçi İsmail beyde bir imam olduğunu yeni öğrendim olmamalış Serken bey olmamış ö tören öyle olmaz

ahmet limon
29 gün önce

Edep Ya Huuuuuu

Uğur
26 gün önce

Keşke eski örtü kalsaydı.