Vefat BilgileriSemih ŞahinPelitözü GölparkAtatürk ParkıCuma HutbeleriSerkan Yıldırım
DOLAR
13,6383
EURO
15,5005
ALTIN
781,85
BIST
2.005
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik
Çok Bulutlu
13°C
Bilecik
13°C
Çok Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
17°C
Cumartesi Çok Bulutlu
17°C
Pazar Sağanak Yağışlı
19°C
Pazartesi Yağışlı
13°C

Çağatay Ersan

Uzman Klinik Psikolog ve Aile Danışmanı Telefon: 0544 396 11 66

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir?

Sevgili haber228.com takipçileri hepinize selamlarımı iletiyorum. Bu hafta sizlere aslında bu sıralar oldukça sık karşılaştığım hatta çocukluk dönemlerinde bile sık sık duymaya başladığım bir rahatsızlıktan bahsedeceğim. Obsesif Kompulsif Bozukluk yani OKB Nedir ?

Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir ?

Yineleyici düşünceler ve/veya davranışlar olarak ele alabiliriz bu hastalığı. Yani halk dilinde takıntı hastalığı. Kimi zaman hayat içerisinde devamlı bizimle birlikteyken kimi zaman dönem dönem hayatımıza girebilir bu rahatsızlık. Eğer kişinin yaşamını olumsuz derecede etkilemeye başlamışsa hemen üzerine oturup çözüm üretmeniz gereken bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar.

Obsesyon Nedir ?

Obsesyon kişinin isteği olmadan, zorla aklına gelen ve çok ısrarcı görünen, kişiye sorulduğunda mantıksız diye görülen ve büyük sıkıntılara, kaygılara neden olabilen düşünceler olarak düşünebilirsiniz.

Sık Görülen Obsesyonlar Nedir ?

Saldırganlık Obsesyonları, Bulaşma Obsesyonları ( Bir yerlere dokunduğunda, tuvalete girdiğinde üzerine idrar sıçramış olmasını düşünme, para vb herhangi bir nesneye dokunduğunda idrar, dışkı, sperm bulaşma gibi durumlar olduğunu düşünme),Kuşku Obsesyonları, Cinsel obsesyonlar, Simetri Obsesyonları, Dinsel Obsesyonlar ( Dine küfür etme, Allah’ın varlığını inkar etme gibi) olarak görülebilir.

Kompulsiyon Nedir ?

Kişinin yukarıda bahsettiğimiz obsesyonlarına cevap olarak verdiği yada kendince belirlediği bir kural olarak yapmak zorunda gördüğü davranışlar olarak düşünebiliriz.

Sık Görülen Kompulsiyonlar Nedir ?

Temizlik Kompulsiyonları, Kontrol etme Kompulsiyonları( Tekrar tekrar eve girip çıkma vb.)Düzenleme kompulsiyonları,Tekrarlama Kompulsiyonları ( bazı davranışları belirli bir tarzda ve oranda arka arkaya tekrar etme) Sayma Kompulsiyonları (Otomobil plakaları, Telefon numaraları vb şeylere karşı oluşan takıntı hali) Dokunma Kompulsiyonları ( Kişinin belirli bir nesneye, bir şeye dokunma ihtiyacı hissetmesi) bu kompulsiyonlara örnek olarak gösterilebilir.

Kişi bu Kompulsiyonları yaşadığı kaygı ve korkuları yenmek için gerçekleştirir ancak yine bu  yaptıkları kişi tarafından oldukça mantıksız ve saçma olarak görülmektedir.

Kişi bu yaşadığı problemlerden dolayı günlük hayatında devamlı yakınma halindedir.Çoğu sosyal işlerini büyük ölçüde erteler ve bu ertelemeler onun hayatı için büyük problemlere sebebiyet verebilir.

Neden OKB Olur ?

Bu hastalığın nedenlerini psikososyal ve biyolojik olarak iki farklı kategoride inceleyebiliriz. Toplum yapısı ve toplumsal kuralların bu OKB hastalığında oldukça önemli olduğu görülmektedir.Çok daha titiz, kurallara uygun ve özellikle bu durumları çocukluktan beri yaşayanlarda görülme ihtimali oldukça fazladır. Yeri geldiğinde yaşam içerisinde karşılaştığımız olaylar ve travmalarda bu hastalığın ortaya çıkmasında oldukça etkili olmaktadır.

Hayattan tekrar zevk almak için OKB’ nin tedavisi zorunludur. OKB nin tedavisi için öncelikle seratonin geri alım ilaçları kullanılabilir.Beraberinde ‘Maruz bırakma, Alıştırma, Tepki Önleme ‘ çalışmaları yapılmaktadır. Tedavinin olumlu etkilere ancak tedavi başladıktan birkaç ay sonra ortaya çıkmaktadır. Bu tedavi süresince yapılan psikoterapinin asıl amacı, hastada bulunan işlevsiz düşünceleri belirleyip, ona daha dengeli ve bu problemlerin altında yatan sebepleri gösterip, bunları yenmesinde yardımcı olmaktır.Hasta üzerinde giderek obsesyonlardan bu obsesyonların etkilenmesinden dolayıda kompulsiyonlarında önlendiğine şahit olmaktadır.

Eğer bu problemleri yaşıyorsanız hemen bir uzmandan yardım ve destek almanız gerekmektedir.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments