Nadir Görülen Doğa Olayı Bilecik’te de Hissedildi | Bilecik HaberBilecik Haber

3 Ekim 2022 - 11:27

Nadir Görülen Doğa Olayı Bilecik’te de Hissedildi

Nadir Görülen Doğa Olayı Bilecik’te de Hissedildi
Son Güncelleme :

28 Ocak 2021 - 10:48

16 okunma
Memleket Partisi Bilecik

Bilecik’te geçtiğimiz gün, kar yağışı esnasında gök gürültüsü ve şimşek çakması ile nadir görülen doğa olayı gerçekleşti.

Bilecik kent merkezinde geçtiğimiz gün kar yağışı etkili olurken, kar yağdığı sırada gök gürültüleri duyuldu. Şiddetli şekilde duyulan gök gürültüleri vatandaşlarda şaşkınlık yaratırken söz konusu doğa olayının “Cephesel Oraj” olarak adlandırıldığı öğrenildi.

Cephesel Orajın çok nadir görüldüğü bilinirken, Türkiye’de 21 yıl sonra tekrar yaşanan doğa olayının en son 1990 ve 2000’li yılların başında da görüldüğü biliniyor. Kar yağarken şimşek çakmasının olumsuz bir etkisinin olmayacağı değerlendirilirken, sadece ilginç bir tabiat olayı olarak hafızalarda kazınıyor.haber

CEPHESEL ORAJ NASIL GERÇEKLEŞİR?

Sıcak havanın arkasından hemen gelen aşırı soğuk hava, sıcak havayı yukarı doğru hızlı şekilde yükseltip, alta giriyor. Böylece alt ve üst atmosfer arasında sıcaklık dengesizliğin oluşmasına yol açıyor. Fakat alt atmosfer çok soğuyor. Üst atmosfer de oldukça ılık oluyor. Dolayısıyla alt ve üst atmosferdeki ani sıcaklık farkından dolayı zıt yönlü elektrik akımları meydana geliyor. Böylece kar yağarken şimşek çakıyor. Aslında karın yağdığı katmanda şimşek çakmıyor. Daha üst katmanda ve yağmur tabakası olan o katmanda şimşek çakıyor. Ama biz bunu göremiyoruz. Alt katmanda tamamıyla kar bulutları olduğu için kar yağarken şimşek çakıyor görünümünü algılıyoruz.

YORUM YAP

4 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Bilecikli
1 yıl önce

2019 da yağan kar ile birlikte, gök gürlemesiyle birlikte bulunduğumuz fabrikaya yıldırım düşmüştü. Nadir de olsa sık olmaya başladı sanırım.

o kadarda onemli degil
1 yıl önce

2015 yilinda askerligimi erzurumda yaptim.gece nobetindeyken kar yagarken simsek cakmisti.gok gurultusude vardi.anlayacaginiz 21 yil sonra gorulen doga olayi degil

Theodore
10 ay önce

Nadir olayda bile gece şimşek çaktı bilecik zaten taşlı yerdi

Theodore
10 ay önce

en farklı şeyde varbilecikte gece şimşek çaktıbilecik taşlı yer olduğunu biliyoruz