DOLAR 8,2364-0.43%
EURO 10,03270.22%
ALTIN 484,720,49
BITCOIN 4821001,39%
Bilecik
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MV. YAĞCI, MV. TÜZÜN VE ATATÜRK PARKI’NA İLİŞKİN KONUŞTU

MV. YAĞCI, MV. TÜZÜN VE ATATÜRK PARKI’NA İLİŞKİN KONUŞTU

Yazar: Ali Osman Çelikal 24 Ağustos 2020 15:34
MV. YAĞCI, MV. TÜZÜN VE ATATÜRK PARKI’NA İLİŞKİN KONUŞTU

Ali Osman Çelikal

0

BEĞENDİM

Bilecik’te Bahçelievler Mahallesinde devam eden tarihi kazı alanında incelemelerde bulunan AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milletvekili Yağcı, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Bilecik’te ki bürokratları eleştiren CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve Bilecik Belediyesi tarafından yapımı devam edilen kamuoyunca çokça konuşulan Atatürk Parkı ile ilgili açıklamalarda bulundu

Hatırlanacağı üzere Milletvekili Tüzün, Belediye otoparkının açılışında ve Üretici Kadınlar Pazarı açılışında Bilecik’te ki bürokratları CHP’li belediye olduğu için Belediye’nin düzenlediği törenlere katılmadıkları yönünde eleştirmişti.

Milletvekili Tüzün’ün eleştirileri ve Atatürk Parkı’na ilişkin Milletvekili Selim Yağcı, “siyasetçiler eleştirebilir, kendisine göre değerlendirmeler yapabilir” diyerek şu ifadelere yer verdi:

Sayın Valimizin ve kamu görevlilerinin yapmış oldukları davranışlarda ben aykırı bir şey bulamıyorum. Kimseye de, ‘bir programa geleceksin’ diyemeyiz. Biz de Belediye Başkanlığı yaptık, açılışlar olurdu, tüm kamu görevlileri gelecek diye bir şey yok. Gelenler başımızın tacı, gelmeyenler davet edilir, usulüne uygun eğer davet yaptılarsa katılmak isteyenler katılır.

Sayın vekilimizin o konuda bir alınganlık göstermesi, sitem etmesine de çok anlam vermiyorum. Belediye’nin programları o düzeyde kamu görevlilerinin katılması gereken programlar olursa görevlilerimizde katılır, bu zamana kadar da katıldılar.

Çarşı merkezinde yapım aşaması devam etmekte olan Atatürk Parkı’nın üzerinde Vakıflara ait şerhin kalktığına yönelik iddialara cevap veren Vekil Yağcı, şöyle konuştu:

BELEDİYE YÖNETİMİNİ UYARDIK

Biz orada Belediye Başkanımızı ve Belediye yönetimini uyardık çünkü burayı Belediye’ye almak için uzun yıllar hukuk mücadelesi verdik. Oranın Belediye’de olması kadar doğal bir şey yok. Şehrin kalbi olan bir noktada aldıktan sonra da ona ilişkin de hazır bir projemiz vardı. Bizde pakta bir düzenleme projesi düşünüyorduk, mevcutta yapılan yapıları bozmadan, o projeye uygun olarak yapmıştık.

BAŞKAN ŞAHİN’E DAVANIN SONUÇLANMASINI BEKLE DEDİK

Belediye Başkanımıza son aşamada benim Belediye Başkanlığımı bıraktığım aşamadan sonra son duruşmada mahkeme burada Belediye aleyhine bir karar verip buranın Vakıflara ait olduğuna ilişkin bir karar vermiş, daha öncede bir karar verildi. Bu karar Yargıtay’dan bozuldu, ikinci yargılamada mahkemede bu kararı verince kesinleşmeden bir şey dememiz söz konusu değil ama şu pozisyonda netleşmeden Belediye buraya ilişkin masraf yaparsa yarın bu karar çerçevesinde bu yer Vakıflara ait olursa Vakıflar Belediye’nin yaptığı masrafı hiçe sayarak burayı olduğu gibi alır.

Biz Başkanımıza dedik ki; “bu dava sonuçlanıncaya kadar bekle, burada hem Sayıştay anlamında sıkıntıya girme hem de Belediye’nin yerel kaynağını Genel İdare’nin yapacağı bir şeye aktarma.”

VAKIFLARIN ECRİ MİSİL İSTEME HAKKI DOĞABİLİR

Vakıfların belirgin kayıtları vardır. Bazı vakıf türleri vardır, bu vakıf türlerinin belirgin payları vardır. Bu payları ödenildiği zaman, bu vakıf şerhi kalkar. Benzer birşey Seven Çarşı’nın orada vardı ama oranın vakıf türü farklı olduğu için o vakıf payını ödeyerek biz o şerhi kaldırdık, buradaki bu tür ödeme yapılarak kaldırılan şerhden olmadığı ve burada geçmiş dönemde 60 odalı bir ipek hanı olduğu söyleniyor. 2010 yılında Vakıflar Yasası’nda bir yasa çıktı, belirgin Tür Vakıflarda geçmişinde vakıf şerhi varsa o yer mülkiyet noktasında ‘ne olursa olsun vakıflara aittir’ diye kesin bir hüküm koyuldu. Bu hüküm çerçevesinde, ‘bu zamana kadar neden olmadı da bundan sonra oldu?’ diye bir iddia oluşmasın, 2010 yılında çıkan bu kanun çerçevesinde buraya konuldu. Daha öncesinde burada Hazine’nin iddiası vardı. Hazine diyordu ki; “biz burayı satmadık, biz burayı tahsis derken sehven tescil anlamında yazılmış. Bizim burada İmar Yasası 11. Madde şerhimiz var çünkü burada yeşil alan olma şerhi var. Bu yeşil alan dışında bir yerde burayı kullanamazsınız. Mesela burada ticari bir alan yapılamaz, yarın bunlara ilişkin geriye yönelik bir şey olduğunda vakıfların burada ecri misil isteme hakkı bile doğabilir.

ATATÜRK’ÜN İSMİYLE ANILMASINDAN GURUR DUYARIZ

Yarın bir gün bu dava sonucunda vakıflar burayı kazanırsa, Belediye yapmış olduğu masrafları vakıflardan isteme hak ve yetkisine de sahip olmaz. Bizim itirazımız orası Bilecik’in kalbi, güzel bir şey yapılmasını Atatürk’ün ismi ile anılan bir park olmasından gurur duyarız, hiçbir sıkıntımız yok. Bilecik’te taş taş üstüne koyan, bu zamana kadar tüm Belediye Başkanlarımıza şükranlarımızı bildiriyoruz. Mevcut Başkanımız da güzel çalışmalar yaparsa teşekkür ederiz.

 

ŞEHRİN KAYNAKLARI İSRAF EDİLMESİN

Biz bunca yıllık deneyimimizle Bilecik’in yaklaşık 20 yılını yereldeki bilgi sahibi insan olarak bildiklerimizi de lisanı münasiple söylüyoruz. Burada Belediye çalışmalarını engellemek gibi bir niyetimiz, bir kastımız bu konuda söz konusu değil, yapılacak tabi ki de olacak. Şehir değişiyor, şehir gelişiyor, mutlaka güzel şeyler yapılsın. Yapılan şeyler faydalı olsun, şehrin kaynakları israf edilmesin, bu noktada el birliği içinde çalışalım yoksa yapılandan gocunacağımız bir şey yok.

BÜTÇEDEN BURAYA PARA HARCAMAK DOĞRU DEĞİL

Tabi ki çok modern, güzel bir park yapılması lazım ama yıllardır biz bu ihtilaflar sebebiyle devletin diğer kurumlarını da yıpratmamak adına bu işlere girmedik. Elimizde de ona ilişkin olarak projemiz var, hatta yap işlet tarzı şeklinde teklifte bulunanlar vardı. Biz dedik ki; ‘yedi yıldan fazla vermeyiz, beş kuruş para harcamadan yedi yıl işletmek kaydı şartı ile orada çok mükemmel bir projemiz vardı. ‘Davanın sonucuna göre kararlaştırırız’ demiştik. Orada bir düzenleme yapılması doğru bir karar, mutlaka yapılsın ama zamansız. Orada yeni yapılan tesisler vardı, halkın kullandığı tek yerdi. Bunların hepsini yıkmak ve oranın yaklaşık 20-25 bin lira aylık gelirini hazırlıksız bir şekilde yıkıp kararda sonuçlanmadan Belediye’nin bütçesinden para harcayarak buraya para harcamak bence doğru değil.

TAKDİRİ MİLLETİMİZE BIRAKACAĞIZ

Burası benim Belediyecilik anlayışıma göre kendi ticari akışı içerisinde kendi kendisini yenileyebilecek yerdi ama arkadaşlarımız öyle karar vermişler, sonuçlarını hep birlikte bekleyeceğiz, takdiri de milletimize bırakacağız.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP