Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
Kinoa Yetiştiricileri İstanbul’da Buluştu

Kinoa Yetiştiricileri İstanbul’da Buluştu

ABONE OL
02.12.2015 17:01
Kinoa Yetiştiricileri İstanbul’da Buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kinoa Yetiştiricileri Derneği tarafından 21 Kasım 2015 Cumartesi günü İstanbul’da düzenlenen ”1. Yeni Nesil Ürünler Bilinçli Çiftçiler” paneline Bilecik Tarım gıda ve hayvancılık İl Müdürlüğü personellerinden Ziraat Mühendisi Abdulmuttalip MEŞE ve Tekniker Sami ÇELİK katıldı.

Bu yıl ilk kez düzenlenen panelde çiftçilerimizin yeni nesil ürünlerle buluşturulması ve bu ürünler hakkında doğru bilgiler verilmesi hedeflendi. Panele katılım beklenenin üzerinde olurken panel Kinoa Yetiştiricileri Derneği Can TEMİZEL’in anlatımlarıyla başladı.


TEMİZEL, öncelikli olarak derneğin kuruluş amacını anlatırken panelin ikinci bölümünde ise Kinoa nedir, sağlık üzerine etkileri nelerdir, Dünyada ve Türkiye’de Kinoa Yetiştiriciliği nasıl yapılır, saf ve sertifikalı tohumun önemi nedir gibi çok çeşitli konularda geniş bilgiler verdi.
Daha sonra Kinoa yetiştiriciliğiyle ilgili çalışmalar yapan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü’nden Doç. Dr. Hakan GEREN, katılımcılara yaptığı çalışmalardaki tecrübelerini aktardı. GEREN ayrıca ekim sıklığı, gübreleme, sulama, zararlıyla mücadele konularında yaptığı sunumlarla da katılımcıların sorularına cevap bulmaya çalıştı.

Son olarak Nano-Lab Laboratuar hizmetlerinden Hasan MUTLU’nun bu yıl ki hasatlardan elde edilen ürünlerin analizleriyle ilgili sunumla devam eden Panel, katılımcıların konuyla ilgili soruları ile son buldu.

İlimizde de bu yıl ilk kez üretimi yapılan kinoa bitkisi, Merkez Cumalı Köyünde önder 4 çiftçimiz tarafından 30 dönüm arazide ekimi yapılmış ve ortalama 115 kg/da verim elde edilmiştir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r