Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 95. YILI KUTLANDI

İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 95. YILI KUTLANDI

ABONE OL
11.03.2016 18:00
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 95. YILI KUTLANDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisince kabulünün 95. Yılı kutlandı.

bilecik haberleri

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen programa Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, İl Genel Meclisi Başkanı Serkan Yıldırım’ın yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Halis Çelik’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Çelik konuşmasında şunları aktardı:

“İnsanları bir araya getiren ortak değerler vardır. Bu değerler millet olmanın da aracıdır. Ülkenin hangi bölgesinde olursa olsun insanların üzerinde ittifak edebilecekleri noktalar mutlaka vardır. Bunlar soyut ama yaşayan değerler olduğu gibi, somut ortak belge olma özelliği ile de herkese açıktır. Her fert bu tür vasıtaları kendinden bir parça sayar. Bu vasıta ile de diğer insanlara ulaşır. Sıkı bir dayanışma içerisine girer.

“İstiklal Marşı; tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, bizlerin ortak değerimizdir.”

Değişik karakterlerde ve farklı kültürel birikimlerdeki kişilerin bir arada olmasını sağlayacak bağlar, toplumsal bütünlülük için gereklidir. Bu tür bağlarla çokluğu yüreklerin aynı heyecanla atmasını sağlar. Ortak heyecanlar büyük başarıların yolunu açar. Bu nedenle üzerinde ittifak edebileceğimiz değerlerin çokluğu büyük olmanın göstergesidir. Ortak değerlerin çokluğu millet bütünlüğünün teminatıdır. Millet için ortak belgelerden biri de istiklal Marşı’dır. Nice zaferler, acılar, fedakârlıklar, idealler ve millet olma şuuru bu şiirin bünyesinde toplanmıştır. Akif’in Türk Milletine armağan ettiği istiklal Marş, çağlar boyunca bağımsız yaşamış ulusumuzun, bağımsızlık aşkını ulusal ve kutsal değerlere olan bağlılığını ve kahramanlığını yansıtır. İstiklal Marşı’nın rengi milletin rengidir, şanlı mazimizdir, kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir. İstiklal Marşı, tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, bizlerin ortak değerimizdir.

bilecik haberleri

“Mehmet Akif Ersoy’un vatan ve bayrak aşkını haykıran mısralarının katkısı çok büyüktür.”

İstiklal Marşı ümit dolu istikbalimiz ve lekesiz istiklalimiz adına yazılmış Türk milletinin gönlüne nakşolmuş bize has ve bizi anlatan en güzel destandır. Milletlerin üzerinde yaşadığı ittifak edebileceği dayanışma belgelerinin ortaya çıkışı için özel vasıfları olan sanatçılara ihtiyaç vardır. Onlardan ne kadar bahsedilirse bahsedilsin, haklarında ne söylenirse söylensin, bütün söz ve lafızlar bu deryada bir katre, küçük bir su damlası hükmünde kalır Millete mal olmuş şairimiz Mehmet Akif Ersoy’da bu insanlardandır.

Mehmet Akif Ersoy içinde yaşadığı toplumun milli ve manevi değerlerin duygu ve fikir dünyasını çok iyi irdelemiş ve Türk milletinin acıların üzüntülerin sevinçlerini ve ümitlerini en mükemmel şekilde eserlerine aktarmıştır. Mehmet Akif Ersoy vatan ve bayrak sevgisi, bağımsızlık aşkı gibi ortak değerler üzerinde şekillenen mücadeleyi, İstiklal Marşının mısralarına sığdırarak Türk milletinin sesi olmuştur. Ateşli bir hatip, fedakâr bir dava ve aksiyon adamı olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy her zaman duygu düşünce ve eylemleriyle ön saflarda yer alan gerçek bir aydındır.

Milli ruhun uyanışında ve özgürlük mücadelesine dönüşmesinde Mehmet Akif Ersoy’un vatan ve bayrak aşkını haykıran mısralarının katkısı çok büyüktür. Tanıklık ettiği onur ve cesaret ile güç kattığı engin ruh ve mana dünyasıyla destanlaştırdığı kurtuluş mücadelemizi şiirleriyle tarihe altın harflerle yazmıştır.

“Ebedi ahiret yolculuğuna, hayatını adadığı o gençlerin omuzlarında gitmiştir.”

Mehmet Akif her şeyden önce bir istiklal ve istikbal aşığı olduğunu söyleyen ve Asımın neslini yetiştirmek için ter döken bir muallim, bir fikir işçisidir. Ve Akif ömrü boyunca bunun mücadelesini vermiştir. Onun tek umudu gençlikti. Nitekim de ebedi ahiret yolculuğuna, hayatını adadığı o gençlerin omuzlarında gitmiştir. Onun hayal ettiği gençlik kendine, değerlerine yabancılaşan bir gençlik değil, tam aksine tarihine, medeniyetine, kültürüne sahip çıkan bir gençlikti. Vatan sevgisi ve bağımsızlık aşkıyla kaleme aldığı istiklal Marşını bizlere hediye eden Mehmet Akif Ersoy’u ve aziz şehitlerimiz rahmet minnetle anıyor, Saygılarımızı arz ediyorum.”

“BİR DAVA ADAMI MEHMET AKİF”

Konuşmanın ardından Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı bir sunum gerçekleşti.  Sonrasında Bilecik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Talha Çevik, Mehmet Akif Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” isimli şiirini okurken Bilecik Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi ise yine vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Bülbül” şirini okudu.

İstiklal Marşı’nın kabulü ile ilgili “Akif İstiklal Marşı’nı Yazıyor” isimli tiyatro oyunu katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı. Ayrıca Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy Korosu” da katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Programda son olarak İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif’i Anma Programı çerçevesinde düzenlenen “Bir Dava Adamı Mehmet Akif” adlı kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi.
bilecik haberleri
bilecik haberleribilecik haberleribilecik haberleribilecik haberleribilecik haberleri

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r