İL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURDU | Bilecik HaberBilecik Haber

25 Eylül 2022 - 14:43

İL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURDU

İL MÜDÜRLÜĞÜ DUYURDU
Son Güncelleme :

03 Temmuz 2022 - 16:00

3 okunma
Memleket Partisi Bilecik

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toprak Mahsulleri Ofisi’nin Hububat Alim Primlerinin güncellendiğini duyurdu. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü duyurusunda, “Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve “Hububat Alim Primlerinin” temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir.” İfadeleri kullanıldı.
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün  yayınladığı duyuruda şu ifadeler yer aldı:

“KAMUOYUNA DUYURU TMO HUBUBAT ALIM FİYATLARI GÜNCELLENMİŞTİR

Ülkemizde mayıs ayı ortasında lokal olarak başlayan hububat hasadı bugün itibarıyla yaklaşık %20’ler seviyesindedir. Hasat, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgemizde normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelenmiştir. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir.
Bakanlığımız ve Toprak Mahsulleri Ofisimiz tarafından iç ve dış piyasa gelişmeleri yakından takip edilmekte olup TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 TL, arpada ise 200 TL artırılmasına ve “Hububat Alim Primlerinin” temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir.
Bu kapsamda haziran ayında TMO’ya ürün teslim eden üreticilerimizin primleri temmuzda, temmuz ve ağustos aylarında ürün teslim eden üreticilerimizin prim ödemeleri ise takip eden ay içinde ödenecektir.

Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından buğday için 1.000 TL/Ton, arpa için 500 TL/Ton olarak ödenecek “Hububat Alim Priminden” üreticilerimizin yararlanmaları için ürünlerini en geç 1 Eylül 2022 tarihine kadar TMO’ya satmış olmaları gerekmektedir.

TMO’ya bugüne kadar ürün teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, artırılan yeni alım fiyatlarından faydalanacak; geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise temmuz ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır.

Üreticilerimizin emeklerinin karşılığını vermek için Bakanlık olarak elimizden gelen gayreti gösteriyor, bu vesileyle tüm üreticilerimize bereketli bir hasat sezonu diliyoruz.

CİNSİ TMO Alım Fiyatı (TL/Ton) Hububat Alim Primi (TL/Ton)

MAKARNALIK BUĞDAY (2.Grup) 6.900 1000

SERT EKMEKLİK BUĞDAY (2.Grup) 6.450 1000

ARPA (2. Grup) 5.700 500

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

   

YORUM YAP

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments