Vefat BilgileriSemih ŞahinPelitözü GölparkAtatürk ParkıCuma HutbeleriSerkan Yıldırım
DOLAR
9,3055
EURO
10,8467
ALTIN
534,41
BIST
1.432

ET YİYEN ÖRÜMCEK BİLECİK’TE GÖRÜLDÜ

ET YİYEN ÖRÜMCEK BİLECİK’TE GÖRÜLDÜ

Dünyada çöl bölgelerinde, Türkiye’de ise daha çok Doğu ve Güneydoğu’da görülen, ‘sarıkız’ örümceği (camel spider), 10 yıl aranın ardından yeniden Bilecik’te görüldü.

 

Bilecik Merkez 500 Evler Mevkiinde görülen ve paniğe neden olan ‘sarıkız’ adıyla bilinen ve et yiyerek beslenen örümcek görülmesi endişe yarattı.

 

Paniğe neden olan örümcek, bölgede arıcılık yapan Yunus Can adlı vatandaşlar tarafından görüldü.

 

Arı kovanlarının üzerinde gezerken Arıcı Yunus Can tarafından bulunan sarıkız yetkililere teslim edilmek üzere yakalandı.

 

Can yaptığı açıklamada; “500 Evler mevkinde buldum. Arı kovanlarının üzerinde buldum. Büyük ihtimalle arılara geliyor. Daha öncede Bilecik’te Sarıkız bulmuştum. Haberlerden öğrendiğim kadarıyla çok zararlı bir haşere canlı bir şekilde yakaladım, Tarım ve Orman İl Müdürlüğüne teslim edeceğim. Arazide ve ormanlık alanda yürüyen vatandaşları dikkatli olmaları konularında uyarıyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Vatandaşlar, özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile beslenebilen, bu nedenle et parçalarını kolayca koparabilen sarıkız örümceklerle ilgili ilaçlama yapılmasını istedi.

KAYNAK: HABER MERKEZİ
Yorumlar

 1. komando dedi ki:

  sadece gece sıcağında çıkar bu hayvan gündüz göremezsiniz doğuda askerlik yapanlar iyi bilir sünger gibidir dokunsan ölür ama cok aşırı hızlıdır zor yakalanır ve yükseklere zıplama özelliği var,ısırırsa eğer en geç 1 saat içinde en yakın acilde panzehir vurulmaz ise ısırılan şahış cürütmeye başlar öldürücüdür.

 2. Meşale dedi ki:

  Geçen yılda görülmüş Belediye veterinerince incelemeye alınmıştı. Üstelik yine haberi yapılmıltı. 10 yıl aradan sonra denilmiş ama doğru değil…

 3. misafir dedi ki:

  500 evlerde oturuyoruz ve ilaçlama yapılmasını istiyoruz

 4. BİLECİKli11 dedi ki:

  YA KARDEŞİM BU ÖRÜMCEĞİ DE HABER YAPIYORSUNUZ YA BEN DEMİSAŞ FABRİKASIN DA ÇALIŞAN BİRİYİM BU MEVSİMDE BU HAYVANLAR PİYASAYA ÇIKAR BELLİ BİR ZAMAN SONRA KAYBOLURLAR BİZ BU HAYVANLAR DAN HER YIL ONLARCA SINI GÖRÜYORUZ RAHATSIZ ETMEDİĞİN SÜRECE Bİ ZARARLARINI GÖRMEDİK İNSANI GÖRÜNCE KAÇIP SAKLANIRLAR DEMİSAS FABRİKASINDA BU HAYVANLARDAN BOL MİKTARDA VAR

  1. komıksın dedi ki:

   biraz arastırmacı ol. bu hayvan doğu anadolu bolgesınde yaşayan hayvan . burası marmara bolgesı . ulkemız de neden aslan yok 🙂 her hayvanın bolgesı var . öldurucu olması da ayrı bir sorun. ben gecen sene ılk defa gordum saldırgan bır hayvan . coluk cocugunu alıp bır ınsan doğaya cıkamasın mı . ve öldürücü ve eti çürütüyor. Bilecikte ilk defa kent ortamnında gordum ama gece kesınlıkle oturmam ? eskıden boyle hayvanlar yoktu. kimle beraber geldılerse artık oralardan

 5. ATATURK TORUNU dedi ki:

  BU ORÜMCEK AKSAM BAZILARINI ISIRDI ARTIK ZOR TOPLANIRLAR HELE BAHCELIYE-I BAHCEDE YAKALADI