Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’NİN STK’LARI BİRARAYA GELİYOR
  • Bilecik Haber
  • Bilecik
  • DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’NİN STK’LARI BİRARAYA GELİYOR

DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’NİN STK’LARI BİRARAYA GELİYOR

ABONE OL
05.12.2015 19:15
DÜNYA GÖNÜLLÜLER GÜNÜ’NDE TÜRKİYE’NİN STK’LARI BİRARAYA GELİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin gönüllüleri, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü’nde geniş katılımlı bir organizasyona imza atıyor. İstanbul’da düzenlenecek panelin yanı sıra Türkiye genelinde; AÇEV, TEGV, TEMA, TOG ve ÖSGD olarak 30 farklı ilde 43 etkinlik noktasında stant çalışması organize edilecek.
Dünya’da her geçen gün artan işsizlik, sağlık, yoksulluk ve iklim değişikliği gibi yaşamsal sorunlar nedeniyle “gönüllük” ilkesi artık değiştirici ve dönüştürücü bir güce sahip olmaya başladı. Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşma yolunda, gönüllü çalışmaların önemi ise hızla artıyor. BM’nin en öncelikli sorunlar olarak belirlediği, “Yoksulluk, Açlık, Sağlık, Nitelikli Eğitim, Cinsiyet Eşitliği, Temiz Enerji, Toplumsal Eşitlik, Ekonomik Büyüme, İnovasyon, Güvenli Barınma, Bilinçli Tüketim, Sudaki Yaşam, Karadaki Yaşam, İklim Dengesi, Barış ve Adalet” gibi yaşamsal sorunların çözümü için Dünya’da milyonlarca gönüllü mücadele ediyor. Ancak ne yazık ki; Türkiye, Dünya Bağışçılık Endeksi 2014’e göre gönüllü çalışmalara katılım konusunda 135 ülke arasında 132. sırada yer alıyor. Bu tablonun değişmesi, gönüllülüğün gelişebilmesi için kamu, özel sektör, akademik kurumlar ve medya gibi çevrelerin desteği de çok önemli.
Kalkınma ve dönüşüm için ‘Gönüllülüğün’ önemi vurgulanacak
Dünya Gönüllüler Günü için, Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD), Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), Ulusal Gönüllülük Komitesi (UGK), Birleşmiş Milletler Gönüllüleri (UNV) 5 Aralık Cumartesi günü saat 10.00’da Kadir Has Üniversitesi Cibali Kongre Merkezi D Blok Büyük Salonu’nda bir araya gelecek. Etkinlikte “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Gönüllülük” konulu bir panel ve farklı STK’lardan gönüllülerin deneyimlerini paylaşabileceği bir forum olacak. Kutlamalar farklı illerdeki stand çalışmalarıyla devam edecek. 5 Aralık Cumartesi günü tüm Türkiye genelinde; AÇEV, TEGV, TEMA, TOG ve ÖSGD olarak 30 farklı ilde 43 etkinlik noktasında stant çalışması organize edilecek ve gönüllülüğe çağrı yapılacak.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r