DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 18°C
Az Bulutlu
Bilecik
18°C
Az Bulutlu
Cts 15°C
Paz 6°C
Pts 10°C
Sal 14°C
COVİD-19 VERİLERİ 05.03.2021
BİLECİK VAKA (100bin) 60.84
TOPLAM AŞI 33.723
TOPLAM AŞI 1.DOZ 25.410
TOPLAM AŞI 2.DOZ 8.313

DİSK Genel Sekreteri Serdaroğlu, “2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır”

DİSK Genel Sekreteri Serdaroğlu, “2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır”
24.12.2020
YAZAR: Uğur Baklacı
A+
A-

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Bilecik’ten hükümete seslenerek, “Asgari ücret vergiden muaf olsun” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Demisaş Döküm Emaye fabrikası önünde sendikalara bağlı işlere seslendi. 2021 asgari ücretinin belirlenme süreci, ekonomik kriz ve Covid-19 salgınının oluşturduğu ağır sosyal ve ekonomik tahribat altında başladığını anlatan Serdaroğlu sözlerine şöyle devam etti;

“Milyonlarca işçi iş ve gelir kaybına uğradı. Artan fiyatlar nedeniyle de alım gücü hızla düştü.
Türkiye’de 10 milyon civarında işçi asgari ücret altında veya asgari ücrete yakın bir ücretle çalışıyor. İşsizlik ödeneklerinden, emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme asgari ücret düzeyinden etkileniyor. Ayrıca, asgari ücretin artışı, genel ücret artışlarını da etkiliyor. Özellikle salgın döneminde büyük önem taşıyan kısa çalışma ödeneği de asgari ücrete oranla hesaplanıyor. Bu koşullar altında asgari ücret salgının oluşturduğu kayıplara ve ekonomik krize karşı çalışanları korumanın en önemli aracıdır. Sosyal bir devlet olmanın gereği işçilerin yaşadığı bu kayıpları telafi etmektir. Bu kayıpları telafi etmenin en önemli yollarından biri de ücretli çalışanların karşı karşıya olduğu büyük vergi adaletsizliğine derhal son vermektir. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında il vergi daireleri önünde bu taleplerimizi bir kez daha ifade ederken, özellikle vergi adaletsizliğine dikkat çekmek için buluştuk. Asgari ücretten yapılan vergi ve diğer kesintiler asgari ücretin niteliği ile bağdaşmamaktadır. Dolaylı-dolaysız vergi ve diğer kesintileri dikkate aldığımızda işçinin eline brüt asgari ücretin sadece yüzde 67’si net harcanabilir ücret olarak geçmektedir. Yani işçinin kazandığı üç liranın biri vergilere ve kesintilere gitmektedir.”

“2 bin 943 TL brüt asgari ücretin yalnızca bin 960 TL’si işçinin eline harcanabilir olarak geçmektedir”

DİSK Genel Sekreteri Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu konuşmasının devamında, işçilerin eline daha para geçmeden ücretinden doğrudan kesintiler yapılmakta, işçiler bu doğrudan kesintilerle de kurtulamamakta olduğunu belirterek, “Asgari ücretli bir işçinin brüt ücretinden damga vergisi, gelir vergisi, primler ile KDV ve ÖTV gibi dolaylı vergiler de hesaba katıldığında bin TL’ye yakın bir kesinti olmaktadır. Yani 2 bin 943 TL brüt asgari ücretin yalnızca bin 960 TL’si işçinin eline harcanabilir olarak geçmektedir. Bir başka ifadeyle asgari ücretli işçi yılın 122 günü vergi ve diğer kesintiler için çalışmaktadır. İşverenlere sürekli vergi indirimlerinin getirildiği, bazı şirketlerin vergilerinin sıfırlandığı bir ülkede, asgari ücretlinin ağır bir vergi yükü altında olması kabul edilemez. Vergide adalet olmadan ücrette adalet olmaz. Üstelik pandemi koşullarında, yani işçiler ciddi bir yaşam savaşı içinde iken asgari ücret üzerindeki bu vergi ve kesinti yükünün kaldırılması bir tercih değil sosyal devlet olmanın bir zorunluluğudur. Asgari ücrete vergi muafiyeti ve sigorta prim desteği sağlanarak, şu anki asgari ücret seviyesinde bile işçinin eline 2 bin 943 TL geçecektir. Bir başka ifadeyle şu anki asgari ücretin net ödenmesi halinde dahi asgari ücret 620 TL fazla olacaktır. Sosyal devletin gereğini yapmak, asgari ücretten alınan vergiyi kaldırmak ülkeyi yönetenlerin, siyasi iktidarın sorumluluğudur. Bunun yanında asgari ücretin tanımı gereği, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden de vergi alınmamalıdır” dedi.

“2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır”

DİSK Genel Sekreteri Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu son olarak pandemi koşullarında daha da önem kazanan asgari ücret konusunda atılması gereken somut adımlar hakkında bilgi vererek, “Salgın döneminde asgari ücret farklı hesaplanmalıdır. Brüt asgari ücret net olarak ödenmelidir. 2021 asgari ücreti Covid-19 salgınının hanelere getirdiği yeni yükler dikkate alınarak hesaplanmalıdır.. Bütçeden asgari ücrete nakit desteği sağlanmalıdır. .Asgari ücret tümüyle vergi dışı bırakılmalı, tüm ücretlilerin asgari ücret kadar gelirinden vergi alınmamalıdır. .Salgın döneminde asgari ücret SGK işçi primleri bütçeden karşılanmalıdır.. Asgari ücret hesabında sadece işçinin kendisi değil, ailesi de esas alınmalıdır. Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Asgari ücret bütün işçi ve memurlar için ortak saptanmalıdır. 2021 asgari ücreti net 3 bin 800 TL olarak saptanmalıdır” dedi.

KAYNAK: İHLAS HABER AJANSI
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

3800 tl gibi bir rakam teklifi çok güzel ancak malesef yapmazlar.Bu konuda görev hem devlete hem de işverenlere düşüyor.Asgari ücret konusunda her yıl aynı şeyler yaşanıyor.Aynı mücadeleler veriliyor.Tv kanalları bu haberlerle dolup taşıyor.İstisnasız her yıl aynı şeyler.Nereye kadar?Ülkedeki maaş adaletsizliği giderilmeli.İşverenler,patronlar isterlerse çalıştırdığı işçiye daha fazla maaş da verir.Ama devletin belirlediği ücretin dışına çıkmazlar.İşçilere gereken değeri verin artık.

sendika deyip ortaya cikiyorlar soyle bi bakin avrupaya sendika dedin isciyi korur turkiyede sendikalar cebini dolduruyor malesef