Bilecik’ten kaç milletvekili çıkacak? | Bilecik HaberBilecik Haber

25 Eylül 2022 - 14:14

Bilecik’ten kaç milletvekili çıkacak?

Bilecik’ten kaç milletvekili çıkacak?
Son Güncelleme :

05 Nisan 2022 - 11:23

2 okunma
Memleket Partisi Bilecik

Milletvekillerinin illere göre dağılımı belirlendi. Yüksek Seçim Kurulu’nun kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Resmi Gazete’deki milletvekili sayısına yönelik karar, dikkat çekti. TÜİK verilerinden hareketle 600 milletvekilinin illere göre dağılımının yapıldığı görüldü.

BİLECİK’TE DEĞİŞİKLİK OLMADI

Seçime doğru vatandaşların hangi ilde kaç milletvekili seçeceği rakamlarla belirlenirken, Bilecik’in milletvekili sayısında herhangi bir değişiklik olmadı. Yapılacak ilk genel seçimde, Bilecik’i 2 milletvekili TBMM’de temsil edecek.

600 MİLLETVEKİLİNİN DAĞILIMI

18’den fazla milletvekili çıkaracak Ankara 3, Bursa 2, İstanbul 3, İzmir 2 seçim bölgesine bölündü.

BAZI İLLERİN VEKİL SAYISI DÜŞTÜ

Yapılan düzenlemeye göre, Denizli`nin milletvekili sayısı 8`den 7`ye, Eskişehir`in milletvekili sayısı ise 7`den 6`ya indirildi. Muş`u temsil edecek vekil sayısı da 4`ten 3`e düştü.

VEKİL SAYISI YÜKSELTİLEN İLLER

Antalya`yı temsil edecek milletvekili sayısı 16`dan 17`ye yükselirken Tekirdağ`da ise 7`den 8`e çıktı. Parlamentoda 1 milletvekili ile temsil edilen Bayburt`un milletvekili sayısı da 2`ye yükseldi.

İşte milletvekillerinin illere göre dağılımı:

YORUM YAP

1 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Vatandaş
5 ay önce

Bor çoğu milletin sırtına yük yok makam arabası şoförü koruması saysak daha neler çıkar her ile ikişer tane olsun valiler le daire mudurleriyle bağlantılı çalışsınlar yeter bu nedir ya sonra bütçede para yok hangi millet vekili memlekete sağlam bir kazık çakmışki bu zamana kadar herkez kendi ideolojisinin peşinde devletin aparasıyla gez iki donem vekillik yap al 15 20 bin tl maaş bir daha arkana bakma gariban devlet memuru asgari ücretli işçi mütahit çalışanıda sıksın dişini Daha çok porsiyonlar küçültürüz ha bu arada vatandaş kemerde bir iki delik daha kalmış sıkın onlarıda iktidarda muhalefette rahat nefes alsın üzmeyelim beyleri