Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
Bilecik’te Şap Hastalığı

Bilecik’te Şap Hastalığı

ABONE OL
23.12.2015 20:51
Bilecik’te Şap Hastalığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilecik’te görülen şap hastalığı ile ilgili olarak, Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız açıklamalarda bulundu. 

İNSANA BULAŞAN BİR HASTALIK DEĞİL!

Yıldız, şap hastalığının halk arasında bilindiği gibi tehlikeli bir hastalık olmadığına dikkat çekerek, şap hastalığının hayvandan insana bulaşabilen bir hastalık (zoonoz) olmadığını söyledi.

EKONOMİK AÇIDAN BÜYÜK KAYIP
Şap hastalığını kısaca hayvanlarda ağızda ve dilde  yaralanma, ayaklarda tırnak arasındaki yumuşak dokuda yaralanma olarak tanımlayan Yıldız, ağızdaki yaralanmalardan dolayı, hayvan yem tüketemediği için, et ve süt veriminde düşmeler yaşandığını belirterek, ekonomik açıdan büyük bir kayıp’a sebebiyet verdiğini söyledi.

 

BİLECİK’TE 5 İŞLETMEDE GÖRÜLDÜ

Hastalığa yakalanmış hayvanlarda ölüm’ün az yaşandığını kaydeden Yıldız, senede 2 defa sonabahar ve ilkbahar dönemlerinde bakanlık tarafından aşı uygulandığını hatırlatarak söyle devam etti:

“Toplamda ilimizde 5 işletmede şap hastalığı vakası görüldüğünü söylerken, 5 işletmenin 4’ünde hastalık kontrol altına alındı 1 tanesi cuma günü belirtiyi gösterdi. Onda da gerekli girişimlerde bulunuldu aşılama yapılıyor ve bütün ilimizin aşı akmpanyası kapsamında aşılamasına da cuma gününden itibaren başlandı.
Basından da öğrenildiği gibi Van’dan giren virüs, bu da şekil değiştiren ve A grubu Nepal dediğimiz bir virüs şeklinde yayıldı. Bizim ilimizde de şu ana kadar 5 işletmemizde toplam 15 hayvanda gözüken bir hastalık ve bu 5 işletmenin 4’ünde sönmek üzere. Hiçbir hayvanda da ölme söz konusu olmamış. 20 bin doz aşı getirdik ve geçtiğimiz cuma gününden itibaren de bütün ilçelerimizde ve il mekezimizde aşı uygulmasına başladık. Bu bahsettiğim 5 işletme ve çevresindeki köylerde de hemen aşılar yapıldı ama tüm il geneli aşılama kampanyasını da erkene çekmiş olduk.”

PİŞİRMEDEN TÜKETMEMELİYİZ!

A grubu Nepal virüsünün ısıya karşı çok duyarlı olduğunu ifade eden Yıldız, gerek etin, gerekse sütün pişirilmesi halinde mikrobun tamamen yok olduğunu belirterek, Bilecik’te herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını söyledi.

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r