Vefat BilgileriSemih ŞahinPelitözü GölparkAtatürk ParkıCuma HutbeleriSerkan Yıldırım
DOLAR
8,4266
EURO
10,0358
ALTIN
495,92
BIST
1.416

Bilecik’te Pandemi Esnafı Nasıl Etkiledi?

Bilecik’te Pandemi Esnafı Nasıl Etkiledi?

Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan, Bilecik Arena programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Gerçekleştirilen programda gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Gölcan, Bilecik genelinde 2 bin 20 esnafın olduğunu, kooperatif tarafından 700 esnafa kredi kullandırıldığını ve Bankaların esnafa verdiği kredilerle birlikte bu rakamın toplam 1500 olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinde kooperatif ve bankalar tarafından kredi verilmeye devam edildiğini belirten Başkan Gölcan, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

YAKLAŞIK 900 KREDİ KULLANAN ORTAĞIMIZ VAR

Bizim şu anda 900 civarında kooperatiften kredi kullanan ortağımız var. Bunlara 200 bin lira İşletme Kredisi veriyoruz. Bunun haricinde 25 bin lirada Nefes kredisi veriyoruz. Bizim verdiğimiz krediler 3 aylık. Eğer 25 bin liralık Nefes Kredisi isterse 6 aylık verebiliyoruz. Bunun dışında işyeri kredisi veriyoruz.

PANDEMİ DÖNEMİNDE 40 MİLYON LİRA KREDİ VERDİK

Bu iş yerlerinde 500 bin liraya kadar 10 yıllığına kredi veriyoruz. Faizimiz 0.45’dir. Tabi burada kesintiler de var. Kesintilerden yüzde 3 oranın da kooperatif hisse kesintisi yapılıyor. Bu hisse kendisine borcunu ödediği zaman geri veriliyor. Şu ana kadar Bilecik merkezde 71 Milyona yakın kredi verdik. Pandemi döneminde de 40 Milyon civarında kredi verdik.

KORONA DÖNEMİNDE KREDİYE BAŞVURAN ESNAF SAYISI?

Kooperatifimize 700 kişi civarında başvuru yapıldı. Bu 700 kişi kredi aldılar. Yani Bilecik’te 2 bin 20 esnafımız var. Banka dahil Bilecik merkez de 1.500 kredi başvurusu oldu.

E-TİCARET ESNAFIMIZI ÇOK ETKİLEDİ

Bundan 18-20 sene önce esnafımız hazır kredi kullanmıyordu. Bunun sebebi ise işler iyiydi. Bu 20 seneden önce başlayan büyük marketlerin açılması işte A101,Migros gibi ufak yerlerde etkisi büyük oldu. Esnaf bu sebepten iş yapmamaya başladı ve kredi ile işini döndürmeye başladı. Birde internet alıverişi çıktı. Çoğu insan giyecek, mobilya gibi ürünlerini internet vasıtasıyla aldılar. Bu bizim esnafımızı çok etkiledi.

PANDEMİ BİTENE KADAR DONDURULMALI

Birde kiralar çok yüksek, yanlarında işçi çalıştırıyorlar, sigorta primleri var. Çoğu arkadaşımız kaç defa af çıktığı halde Bağkur borçlarını ödeyemediler. Yine af çıkıyor ama bu arkadaşlarımız yine ödeyemeyecekler. Bu SSK ve Bağkur primlerini hiç değilse pandemi bitene kadar veya 1 yıl dondurmaları gerekiyor.

KREDİ ÇEKMEK İÇİN ESNAF KAYDI YAPTIRANLAR VAR

Bizim 415 tane iş kolumuz var. Bu iş kollarımızda kahvelerimiz, lokantalarımız, kafelerimiz bunlar pandemi döneminde kapandı. Pandemiden sonra açılan esnaf sayısı 615 tane 215 tane kapanmış. Niçin fazlalaştı? Bunun sebebi de kredi alabilmek için esnaflık kaydı yaptırmayanlar. Bu yeni açılanlar kredi çekmek için açılıyor. Yani Vergi dairesinde kaydı var fakat Esnaf Odasında kaydı yok.


İLGİLİ HABERLER:

Yorumlar
  1. Ayşe dedi ki:

    Bilecik esnafı hiç ağlamasın. Malı söz verdikleri gün teslim etmiyorlar, fiyatlar çok yüksek. Mağazaya girdiğinizde sizinle ilgilenmiyor bile sanki zorla almaya geldik. İyi ki internetten alışveriş var. Kimse parayı kolay kazanmıyor.

  2. Misafır dedi ki:

    Bilecik’ten degil bi kg soğan bır tane soğan alınmaz çünkü Bilecik gerçekten çok pahalı başka illere gidiyoz daha ucuz