Memleket Partisi Bilecik
BİLECİK’İN YÖRSEL LEZZETLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI
Ali Osman Çelikal • 24 Mayıs 2022 12:45:19 
BİLECİK’İN YÖRSEL LEZZETLERİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle organize edilen 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Bilecik’in yöresel lezzetleri görücüye çıktı.

Gerçekleşen etkinlikte Bilecik türkülerine konu olan Bıldırcın Kebabı ise ilgi odağı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabından hareketle hayata geçirilen, Türk Mutfağı Haftası kapsamında Bilecik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü galeri salonunda gerçekleşen etkinlik Halk Oyunları gösterisi ve yöresel türkülerin seslendirilmesi ile başladı. Ardından haftanın önemine ilişkin İl Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan yaptığı konuşmada Bilecik’in yemek kültüründeki zenginliğine dikkat çekti.

“BİLECİK ZENGİN BİR MUTFAK KÜLTÜRÜNE SAHİPTİR”

Müdür Bircan, “Marmara, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu Bölgelerinde toprağı bulunan Bilecik bulunduğu coğrafi şartlar itibariyle zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Bilecik’te doğal yapı, ekolojik sistemler meyvecilik için elverişlidir. Buna bağlı olarak çok sayıda farklı bitkinin üretimi yapılmaktadır. Buğdaydan, Zeytin’e, Nar’dan, Şerbetçiotuna kadar geniş bir yelpazede bitkisel üretim yapılmaktadır. Türkiye’nin hemen her şehrinde olduğu gibi Bilecik’in de kendine has, yöresel lezzetleri bulunmaktadır. Sebze yemeğinden, et yemeğine, salata çeşitlerinden, tatlılarına kadar Bilecik kendini diğer şehirlerden ayırmaktadır.

Ardından Bilecik’in yöresel ürünleri görücüye çıkarken, yemekler hakkında katılımcılara bilgiler sunuldu.

Etkinliğe, Bilecik Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Gürses, Kurum Müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

2 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
İSMAİL
1 ay önce

yazık devletin yaptıkları siyasilerin gösteriş yeri oldu

HALİME
1 ay önce

Vatandaşa ne faydası var incik boncuk işlerle ugrsın siz bunun hesabını vereceksiniz bir gün