Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
BİLECİK’E MÜJDE! – BAŞBAKAN’A İMZAYA SUNULDU..

BİLECİK’E MÜJDE! – BAŞBAKAN’A İMZAYA SUNULDU..

ABONE OL
18.01.2016 14:48
BİLECİK’E MÜJDE! – BAŞBAKAN’A İMZAYA SUNULDU..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilecik’in önünü açacak ve adeta turizm patlaması yaratacak yaklaşık 200 milyon değerinde dev proje “Bilecik Alan Başkanlığı”nın Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan onaylanarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’na imzaya sunulduğu öğrenildi.

Türkiye’de ilk olarak Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile başlayan alan başkanlıklarının ikincisinin Bilecik – Söğüt Alan Başkanlığı olarak uygulanması için girişimler olumlu sonuç verdi.

Projenin onaylaması durumunda, Osmanlı’nın kurulduğu ve Kurtuluş Savaşı’nın en önemli mücadelelerinin verildiği tarih kenti Bilecik’te ‘Bilecik – Söğüt Alan Başkanlığı’ kurulacak ve ilimizin tarihi, sosyal, kültürel, coğrafi, doğal ve sanatsal değerleri bu başkanlık tarafından korunup geliştirilecek.

Doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olacak Alan Başkanlığının hayata geçmesiyle birlikte ilimize ilk aşamada 200 milyon lira değerinde yatırım yapılacak ve yeni istihdam alanları oluşacak.

İLK GÜNDEME GETİREN PROF. DR. DURSUN OLMUŞTU

Konu ilk olarak,  Şeyh Edebali Üniversitesi tarafından düzenlenen Tarih ve Kültür Sohbetleri’ne katılan Kültür ve Turizm Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun tarafından gündeme getirilmişti. Dursun Çanakkale örneğini vererek Bilecik’te de alan başkanlığı projesinin hayata geçirebileceğini söylemişti. Müsteşar Haluk Dursun yaptığı konuşmada, kuruluş ve kurtuluşun beşiği olan Bilecik’in tarihi değerlerinin ortaya çıkarılabilecek gönül projesinin yapılabileceğini ve bu projenin başına da Üniversite’nin Kurucu Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın getirilebileceğini belirtmişti.

Dursun, “Söğüt ve Bilecik gerçekten bir tematik açık hava müzesi. Buraya eğer o altyapıyı verirseniz bu yapılanma Türkiye’de Çanakkale’den sonra çok da güzel bir başlangıç olur. Kuruluş ve Çanakkale arasında o tarihi bağlantı da çok hoş. Buna en azından şimdi gönül mesaisi vermeye başladık. Bu akşam burada ilk beyanı oldu. Azmi Hocam, buradaki cevheri, o enerjiyi benden çok daha iyi biliyor, görüyor. Bunun üzerinde gönül birliği yaptıktan sonra inşallah mesai birliği de yapmayı temenni edelim” demişti.

BOŞ DURMADILAR

Müsteşarın bu açıklamalarının ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir, Milletvekili Halil Eldemir, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Şeyh Edebali Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan ortaklaşa çalışarak bu jestinin peşini bırakmadılar. Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın Bilecik’e yapımı süren “Yaşayan Osmanlı Adası” projesinin üzerinde durulması ve yapılan girişimler sonuç verdi ve proje Bakanlıktan Bilecik’e müjdeli haber geldi. Bakanlığın Bilecik- Söğüt alan başkanlık projesini onayladığı ve imza için Başbakana sunulduğu öğrenildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun projeyi kabul etmesi halinde, Çanakkale örneğinde olduğu gibi, Söğüt -Bilecik Alan Başkanlığının hizmete girecek ve tematik müze, açık hava müzesi ile Kurtuluş ve Çanakkale arasındaki tarihi bağlantının kurulması yönünde çalışmalar başlayacak.

bilecik haberleri

BAŞINA AZMİ ÖZCAN MI GETİRİLECEK?

Bilecik’in tarih ve turizm gelişimi açısından önünü açacak projenin başına ilimizde 8 yıllık başarılı bir dönem geçiren ve Bilecik sevgisi ve tarihi bilgisi tartışılmaz Şeyh Edebali Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın getirilebileceği de iddialar arasında. Kültür ve Turizm Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, “Benim düşüncem Azmi Hocamızın Üniversite’de yaptığı hizmetine Alan Başkanlığı yönetiminde devam etmesi. Proje için Azmi hocam ile gönül birliği yaptıktan sonra inşallah mesai birliği de yapmayı temenni ederim” demesi,  Azmi Özcan hocanın Rektörlük görevinin son bulmasının ardından Bilecik’le olan bağlarının koparılmaması açısından yürütülecek olan projenin başına getirilmesinin Bilecik kamuoyu tarafından da olumlu karşılanacağı belirtiliyor.

TURİZM PATLAMASI YAŞARIZ

Alan Başkanlığı Projesi’nin hayata geçirilmesi ile Bilecik’in turizm patlaması yapabileceği belirtiliyor. Yıllardır tanıtım açısından turizmde yaşadığımız sıkıntıların bu proje ile sonlanarak yükselişe geçilebileceği ve Bilecik’in turizmde hak ettiği değeri alabilmesi bekleniyor.


 

Kaynak: yarin11.com

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r