DOLAR 7,5345
EURO 8,9835
ALTIN 411,42
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 15°C
Yağışlı
Bilecik
15°C
Yağışlı
Paz 6°C
Pts 10°C
Sal 14°C
Çar 14°C
COVİD-19 VERİLERİ 05.03.2021
BİLECİK VAKA (100bin) 60.84
TOPLAM AŞI 33.744
TOPLAM AŞI 1.DOZ 25.422
TOPLAM AŞI 2.DOZ 8.322

Bilecik’e 40 milyon dolarlık yatırımla 300 kişiye istihdam sağlanacak

Bilecik’e 40 milyon dolarlık yatırımla 300 kişiye istihdam sağlanacak
06.08.2020
YAZAR: Uğur Baklacı
A+
A-

Vali Bilal Şentürk, Osmaneli ilçesinde yapımı devam eden Tayraş ”Atık Yağ İleri Dönüşüm Rafineri”sinin inşaatında incelemede bulundu.

Vali Şentürk, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Hizmetleri Dairesi Başkanı Ferruh Parmaksız, Osmaneli Kaymakam Vekili Efecan Şahin, Belediye Başkanı Münür Şahin ile birlikte inşaatta incelemede bulunarak, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Afşin’den ve ilgililerden bilgi aldı.

Vali Şentürk, Bilecik’in potansiyelinin yüksek olan bir yer olduğunu, büyük yatırımlar aldığını ve almaya da devam ettiğini belirterek, Bilecik’te marka değerlerin bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’nin en büyük 500 firmasından 14’nün Bilecik’te faaliyet gösterdiğini anımsatan Vali Şentürk, ”Bilecik’in tarihi, kültürel, sanayi ve tarımsal olarak marka değerleri var. Bilecik’te istihdam sağlayan 419 firmamız bulunuyor. Tayraş da kendi sektöründe Türkiye’nin birincisi, Avrupa’nın üçüncüsü. Bilecik’e hem istihdam bakımından hem de ekonomi bakımından büyük katkı sağlayacaktır. Önemli bir yatırım yapılıyor. Tesisimiz, ülkemize ve Bilecik’e güzel katkılar sağlayacak.” dedi.

Genel Müdür Aydın Özbey de, yaptığı sunumda, Tayraş’ın kuruluş hedefinin, dünyadaki en iyi uygulamaları ve örnek tesisleri temel alarak, Türkiye’de teknolojik ve çevresel anlamda en üst seviyede ”Atık Yağ İleri Dönüşüm Rafinerisi” ile Avrupa Birliği (AB) ve ulusal mevzuata uygun olarak faydalı kullanım ömrünü tamamlamış madeni yağları işleyerek, yüksek katma değere sahip baz yağları elde ederek, pazara sunmak olduğunu söyledi.

105 bin metre kare alan üzerine kurulacak olan tesiste ilk etapta 300 kişinin istihdam edileceğini ve yıllık 60 bin ton atık madeni yağ işleme kapasitesine sahip olacağını anlatan Özbey, şunları kaydetti:

”Madeni yağlar, baz yağların katkı maddeleri ile harmanlanması sonucu elde edilen, sanayi ve otomotiv sektörünün vazgeçilemez girdisidir. Faydalı kullanım ömürleri ardından atık değil, kıymetli bir girdi, stratejik hammaddedir ve ileri dönüşüm rafinasyonu ile katma değeri yüksek ”Baz Yağlar” üretilebilir. Ülkemizde, her yıl yaklaşık 400 bin ton madeni yağ tüketilerek 260 bin ton, faydalı kullanım ömrünü tamamlamış madeni yağ oluşmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019 yılında, 270 bin tona karşılık gelen 1,5 milyar liralık baz yağ ithalatı yapılmıştır. Ülkemizde geri dönüştüremeden israf edilen, faydalı kullanım ömrünü tamamlamış madeni yağ miktarı, 2019 yılında ithal edilen baz yağ miktarına eşittir.”

Özbey, Tayraş’ın Avrupa’nın teknolojisi ile birinci, büyüklüğü ile üçüncü rafinerinin çevre ve iklim dostu olduğunu bildirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalürji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu da rafinerinin Türkiye Kimya Endüstrisinin ayrıcalıklı bir rafinerisi olduğunu belirterek, ulusal bazda tedarik zinciri yönetimi yaparak, yağları toplamayı başarmak istediklerini ifade etti.

KAYNAK: HABER MERKEZİ
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments