Memleket Partisi Bilecik
Memleket Partisi Bilecik
BİLECİK ”ULUSLARARASI BİLECİK VE ÇEVRESİ KONFERANSI” İLE ELE  ALINACAK
  • Bilecik Haber
  • Bilecik
  • BİLECİK ”ULUSLARARASI BİLECİK VE ÇEVRESİ KONFERANSI” İLE ELE ALINACAK

BİLECİK ”ULUSLARARASI BİLECİK VE ÇEVRESİ KONFERANSI” İLE ELE ALINACAK

ABONE OL
17.11.2015 00:03
BİLECİK ”ULUSLARARASI BİLECİK VE ÇEVRESİ KONFERANSI” İLE ELE  ALINACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilecik; ilçe ve bütün yerleşim yerleri ile ‘Uluslararası Bilecik ve Çevresi Konferansı’nda ele alınacak.

20-21-22 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan büyük organizasyonda Bilecik; tarihi, kültürel ve sosyal yaşantısına ait gelenek ve görenekler, yemek kültürü, doğal güzellikleri, ekonomi ve turizmdeki varlığı detaylı şekilde ele alınacak.

20 Kasım Cuma günü Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayacak olan konferansta; yurt içi ve yurt dışından yerel yöneticiler, üniversite rektörleri, akademisyenler, yazarlar ve bilim adamları alanları ile ilgili konuşmalar gerçekleştirecekler.

DSC_0002

3 gün sürecek olan ve ilimizi uluslararası boyutta sesini duyuracak ve tanıtacak büyük organizasyonda program aşağıdaki gibi olacaktır:

İLK GÜN PROGRAMI / 1st DAY PROGRAM

20 Kasım 2015 Cuma / November 20, 2015, Friday

Bilecik Belediyesi, Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezi /

Seyh Edebali Congress and Culture Center of Bilecik Municipality

09.00-09.30 Kayıt ve İkramlar / Registration and Refreshments

  • Bilecik Tanıtım Filmi / Bilecik videos show

09.30-10.00 Mehter Alayı Gösterisi / The Show of Ottoman Military Band

10.00-11.30 Açılış Konuşmaları / Opening Speech

Prof.Dr. Azmi Özcan, Rektör / Rector,

Selim Yağcı, Belediye Başkanı / Mayor,

Akif Özkaldı, Orman ve Su Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı / Forestry and Water Affairs, Deputy Undersecretary,

Düsen Kaseinov, Türksoy Başkanı / Head of TURKSOY,

Yusuf  Ziya Yılmaz, Türkiye Tarihi Kentler Birliği, Samsun Belediye Başkanı / Turkey Historic Towns Association, Mayor of Samsun,

Recep Altepe, Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Bursa Belediye Başkanı / Turkey Healthy Cities Association, Bursa Mayor,

Yaşar Tüzün, Bilecik Milletvekili / Bilecik MP,

Halil Eldemir, Bilecik Milletvekili / Bilecik MP,

Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Valisi /Governor,

    1. – 12.00 Sergi açılışları / Exhibition openings
      • TDMMB, Kıta aşan projeler sergisi / Exhibition projects exceeding continents, TDMMB
      • Bilecik Belediyesi, Kuruluştan Kurtuluşa Tarihi Bilecik Fotoğrafları Sergisi

/ Historical photos exhibition from establishment to liberation of Bilecik by Bilecik Municipality

12.00 – 13.00 Öğle Yemeği / Lunch

13.00– 14.30 Açılış Oturumu / Opening Panel

ÇAĞLAR BOYUNCA BİLECİK ve ÇEVRESİ /

BILECIK and ENVIRONS THROUGH THE AGES

Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Abdulhalik Bakır

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

  • Bilecik / Bilecik province

Prof. Dr. Refik TURAN, Türk Tarih Kurumu Başkanı

  • Osmanlı Devletinin Kuruluşunun Evrensel Etkileri / Universal effects of the establishment of the Ottoman Empire

Prof.Dr. Numan Aruç / Makedonya

  • Selçuklular ile Trablusşam Banu Ammar Emirleri İlişkileri / Tripoli Banu Ammar Emirs relations with Seljuks

Prof.Dr. Omar Abdul-Salam Tadmori / Lübnan

  • Kuruluş Döneminin Bilecik Yöresi Manevi Mimarları / Establishment period, Spiritual Architect of Bilecik Region

Doç.Dr. Mustafa Baş / TİLBİR Vakfı Başkanı

  • Osmanlı Hanedanlığının Kutsallaşmasında Bilecik ve Çevresinin Rolü / Role of the Bilecik and environment in sanctification of the Ottoman Dynasty

Yrd.Doç.Dr. Ahmet Altıngök

14.30 – 15.00 Çay ve Kahve Arası / Tea & Coffee Break

15.00– 16.30 Oturum / Session: KITA AŞAN PROJELER

PROJECTS EXCEEDING CONTINENTS

Oturum Başkanı / Chair: Akif Özkaldı / TDMMB Genel Başkanı

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

        • KKTC Su Temin Projesi / NCTR Water Supply Project

Şadiye YALÇIN, DSİ İçme Suları Daire Başkanı

        • İzmir- İstanbul Otoyolu ve Körfez Geçiş Projesi /Izmir-Istanbul highway and the Gulf Crossing Project,

Enver İSKURT / KGM Başmüfettiş

        • Hızlı Tren Projesinin Bilecik’e Etkileri / Effects to Bilecik of High Speed Train Project

Mustafa BABAL /  UBM Müşavirlik Hizmetleri A.Ş.

        • Demir İpek Yolu Projesi / Iron Silk Road Project,

Dr. İlyas DEMİRCİ / TDMMB Genel Sekreteri

        • TANAP Projesi / The Project of TANAP

N. Ahmet KUŞHANOĞLU / TDMMB Ulaşım Komisyonu Başkanı

        • Yükselen Cumhuriyet / Rising of the Republic

Ümit Arslan YILMAZ / TDMMB Tarihi Eserler Komisyonu Başkanı

15.00– 16.30 Oturum / Session: KURULUŞTAN KURTULUŞA

ESTABLISHMENT TO INDEPENDENCE

Oturum Başkanı / Chair: Yahya Akengin / Türksav Başkanı

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants

        • Kimlikli ve Kişilikli Adalet Sarayları / Identity and personality of the Palace of Justice,

Haydar ÇİFTÇİ / TBMM Genel Sekreter Yardımcısı

        • Bölgesel Mimarimiz Varlık Damgalarımızdır / Our assets are our stamp regional Architecture,

Kasım KAYIHAN / ÇŞB Yapı İşleri Genel Müdürü

        • Kuruluş ve Kurtuluşun Ardından Lobicilik / After Liberation and establishment to Lobbying

Yılmaz BATIBAY / TDMMB Dış ilişkiler Komisyonu Başkanı

        • Kuyulu Mescitten İhtişamlı Barajlara / From a Dwell Masjid to magnificent dam

Hayrettin BAYSAL / DSİ Eskişehir Bölge Müdürü

        • Şiirlerle Mimar Sinan / Mimar Sinan with the poems

Abdullah Satoğlu / Şair

16.30 – 18.00 Tarihin Rehberliğinde Akşamüstü Gezintisi / Evening Rides in The Historic Guided

Şeyh Edebali Türbe Alanı, Şeyh Edebali Türbesi, Ildız Hatun, Rabia Bala Hatun Türbeleri, Sadaka Taşı, Orhan Gazi Camii, Tarihi Tabakhane Hamamı / Tomb Area of Seyh Edebali, Tomb of Seyh Edebali, Ildız Khatun, Tomb of Rabia Bala Khatun, Charity Move, Orhan Gazi Mosque, History Tannery Bath

18.00 – 18.30 Sempozyum Onur Ödülleri Töreni / Symposium Honor Awards Ceremony

18.30 – 20.00 Kuruluş ve Kurtuluşun Şehrine Hoş Geldiniz Yemeği / Welcome diner, The city of establishment and independence

20.00 – 21.30 Gösteri: Bilecik Belediyesi Meşk Ekibi / Show: Mesk Team of Bilecik Municipality

İKİNCİ GÜN PROGRAM / 2nd DAY PROGRAM

21 Kasım 2015 Cumartesi /November 21, 2015, Saturday

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kütüphane ve Bilgi Merkezi

Bilecik Seyh Edebali University, Library and Information Center

09.00– 10.15 Oturum /Session DİL ve KÜLTÜR

LANGUAGE AND CULTURE

Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Arif Bilgin

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

        • Erken Dönem Osmanlı Mutfağı / Early Ottoman Cuisine

Prof. Dr. Arif Bilgin (Sakarya Üniversitesi)

        • Kültür ve Sanat Zenginliklerimizin Kurulması ve Yaşatılması / Arts and Culture Protection and Preservation of our Wealth

İbrahim Alimoğlu

        • Bilecik İli Ağızlarında Arkaik Şekiller / Archaic figures in Bilecik Dialects

Prof.Dr. İbrahim Taş,

        • Söğüt’te Kültürel ve Tarihi Yapılar / Cultural and Historical Buildings of Sogut

Öğr.Gör. Hakan Karşıkaya,

        • Bilecik’in Osmanlı Şerbetleri / Ottoman sherbets of Bilecik

Öğr. Gör. Mesut Kaplan

10.15 – 10.45 Şerbet, Çay ve Kahve Arası / Sherbet, Tea & Coffee Break

10.45– 11.45 Oturum /Session FOLKLOR ve SANAT

FOLKLORE AND ART

Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. İskender Işık

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

        • Geçmişten Günümüze İznik Çinileri / Iznik Tiles From Past to Present,

Prof.Dr. İskender Işık

        • Türkmenlerin Evi / Home of the Turkmens

Doç.Dr. Oguljeren Hajiyeva (Turkmenistan)

        • Bilecik, Pazaryeri, Karaköy Köyünde Oynanan Kadın Oyunları ve Oyunların Türküleri / Bilecik Pazaryeri Played Games and Songs of Women in Karakoy Village Games

Öğr.Gör. Sinan Bayram,

        • Bilecik İlinde Bulunan İğne Oyası Ürünlerin İncelenmesi / Investigation of needlework items found in Bilecik

Öğr.Gör. Direm Ünsal,

12.00 – 13.30 Öğle Yemeği / Lunch

13.30– 14.45 Oturum /Sessions KÜLTÜREL MİRAS

CULTURAL HERITAGE

Oturum Başkanı / Chair: Prof. Dr. Khaled Todmori

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

        • Hamidiye Dönemi Saat Kuleleri ve Devlet Binaları / Hamidiye Period Clock Tower and Government Buildings

Prof.Dr. Khaled Todmori (Lübnan)

        • Ortaçağ Merv ve Buhara’sında İslam Kütüphane Mimarisi / Islamic Library Architecture in Merv and Bukhara in the Middle Ages

Prof.Dr. Mavlyuda Yusupova (Ozbekistan)

        • Seyahatnamelerde Bilecik ve Çevresi / Bilecik and its surroundings in the book of travels

Yrd.Doç.Dr. Mürsel Gürses

        • Atatürk’ün Bilecik’i ziyaretleri / Atatürk’s visit to Bilecik

Ferruh Kayalan

        • Grafik Tasarımı Bağlamında Dini Yapılar, Bilecik İli Bozüyük İlçesi Kasımpaşa Camii Örneği / Graphic design in the context of religious structures, the case of Kasimpasa Mosque in Bozüyük, Bilecik.

Öğr.Gör. Ömer Zahit Kubat

14.45– 15.45 Oturum / Session: EKONOMİ ve POLİTİKA

ECONOMICS AND POLITICS

Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. İlhan Doran 

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

        • Bilecik İpek Böcekçiliği / Bilecik Sericulture

Prof.Dr. İlhan Doran

        • Bilecik’te Tarımın Tarihsel Gelişimi / Historical Development of Agriculture in Bilecik

Öğr.Gör. Gülçin Akgören Palabıyık,

        • Bilecik Mermeri ve Antik Roma’dan Günümüze Doğaltaş Potansiyeli / Bilecik Marble and Potential of Natural Stone from Ancient Rome to today

Yrd.Doç.Dr. Murat Yurdakul

        • Demokrat Parti Dönemi Seçimlerinde Bilecik / Bilecik, Period of the Democratic Party in Elections

Yrd.Doç.Dr. Selma Çetinkaya

15.45 – 16.15 Çay ve Kahve Arası / Tea & Coffee Break

16.15– 17.30 Oturum /Sessions ŞEHİRCİLİK ve MEDENİYET

THE URBANISM AND CIVILIZATION

Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Bülent Yılmaz

Konu Başlığı, Konuşmacı / Subject heading, Participants:

        • Kentsel Kimlik ve Sürdürülebilirlik / Urban Identity and Sustainability

Prof. Dr. Bülent Yılmaz

        • Şehir Pazarlaması Bağlamında Bilecik İli ve Marka Kent Olarak Bilecik / City Marketing and Brand City as Context of Bilecik

Yrd.Doç.Dr. İbrahim Alkara

        • Yeni Kurulan Üniversitelerin Kentleşme ve Kent İmajı Üzerine Etkileri “Bilecik Örneği” / Effects of Newly Established Universities on Urbanization and Urban Image “Bilecik Case”
        • Öğr.Gör. Sultan Ece Altınok
        • Geçmişten Günümüze Bilecik, Osmaneli/Lefke Taşı / Past to Present Bilecik, Osmaneli / Lefka Stone

Öğr.Gör. Lemi Tufan Taşpolat

        • Bilecik İli Turizm Potansiyeli / The tourism potential of Bilecik province

Öğr.Gör. Ahmet Vatan,

17.30– 18.30 Oturum /Sessions KAPANIŞ OTURUMU

CLOSING SESSION

Oturum Başkanı / Chair: Prof.Dr. Abdulhalik Bakır

Konuşmacılar / Participants:

        • Selim Yağcı
        • Prof.Dr. Numan Aruç
        • Dr. İlyas Demirci
        • Prof.Dr. İlhan Doran
        • Prof. Dr. Khaled Todmori
        • Prof. Dr. Bülent Yılmaz
        • Yrd.Doç.Dr. Murat Yurdakul

18.30– 20.00 Akşam Yemeği / Dinner

20.30 – 21.30 Tiyatro / Theatre

ÜÇÜNCÜ GÜN PROGRAMI / 3nd DAY PROGRAM

22 Kasım 2014 Pazar / November 22, 2015, Sunday

Bilecik ve Çevresi Gezisi / Bilecik and Environment Tours

08.00-09.00 Bilecik merkez: Osmanlı Devlet Arması Anıtı, Rüşdiye, Saat Kulesi ve Bozüyük’e varış / Bilecik city center: Ottoman Armada Memorial, Rushdiyyeh, The Clock Tower and Travel, Bilecik to Bozüyük,

09.00-09.20 Kasımpaşa Külliyesi: Kasımpaşa Camii ve İmareti / Kasimpasa Complex: Kasimpasa Mosque and Imareti

09.30-09.50 Kumral Abdal Türbesi / Kumral Abdal Tomb

10.00.10.20 İnönü Şehitliği / Inonu Cemetery

10.30-10.50 Metristepe – Kamuran Gazi Türbesi / Metristepe – Kamuran Gazi Tomb

11:00-11.20 Metristepe Zafer Anıtı / Metristepe Victory Monument

11.20-13.00 Öğle yemeği ve Bozüyük’ten Söğüt’e seyahat / Lunch and travel, Bozüyük to Sogut

13.00-13.30 Ertuğrul Gazi Türbe Alanı: Ertuğrul Gazi Türbesi, Osman Gazi’nin Geçici Kabri, Halime Hatun Kabri, Savcı Bey Kabri, 19 Tane Alperen Gazi Makam Kabirleri, Şifalı Pilav Aş Evi, Türk Büyükleri Anıtı, Ertuğrul Gazi’yi Anma Törenleri Alanı / Ertugrul Gazi Tomb Area: Ertugrul Gazi Tomb, Osman Gazi temporary grave, Halima Khatun Tomb, Savci Bey Tomb, Alperen Gazi Tombs, Treating Rice Soup Kitchen, The Turkish Nation Grand Monument, Ertugrul Gazi Commemoration Ceremony Site,

13:40-13:55 Ertuğrul Gazi Mescidi (İlk mescit – Kuyulu Mescit) / The masjeed of Ertugrul Gazi (The first mosque – Kuyulu Masjid)

14:00-14:30 Söğüt Hükümet Meydanı, Çelebi Mehmet Han Camii, Karakeçeli Parkı, Kaymakam Çeşmesi, Ertuğrul Gazi Büstü, M.K Atatürk ve Türk Zaferler Tarihi Anıtı, Söğüt Ertuğrul Gazi Müzesi, Hamidiye Külliyesi: Hamidiye Camii, Hamidiye İdadisi, Darul Eytam / Sogut Government Square, Çelebi Mehmed Mosque, Karakeceli Park, Governor Fountain, The bust of Ertugrul Gazi, Mustafa Kemal Atatürk and another the Turkish victories Historic Monument, Sogut Ertugrul Gazi Museum, Hamidiye Complex: Hamidiye Mosque, Hamidiye İdadisi, Darul Eytam

14:50-15:10 Küre – Dursun Fakih Türbesi / Kure – Dursun Fakih Tomb

15.10-15.40 Osmaneli’ne varış / The arrival to Osmaneli

15.55-16.25 Rüstem Paşa Camii, Tarihi Türk Evleri (İpek Konakları), Bayraklı Dede Türbesi, Rum Kilisesi Kalıntısı, İlk Posta Kargo Uçağı / Rustem Pasha Mosque, Historic Turkish Houses (Silk Residence), Flag Dede Tomb, Greek Church Ruins, First Mail Freighter,

16.25-16.45 Osmaneli Lokumları Tanıtım ve İkramı / Osmaneli Delight Promotion and Break

17.17-17.45 Vezirhan – Köprülü Mehmet Paşa Camii ve Kervansarayı / Vezirhan – Koprulu Mehmet Pasha Mosque and Caravanserai

17.45 Bilecik’e hareket / The movement to Bilecik

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

300x250r