DOLAR 8,3342
EURO 10,1813
ALTIN 500,58
BIST 1.463
Bilecik Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 28°C
Çok Bulutlu
Bilecik
28°C
Çok Bulutlu
Çar 27°C
Per 27°C
Cum 22°C
Cts 19°C
COVİD-19 VERİLERİ 17.05.2021
BİLECİK VAKA (100bin) 259.24
TOPLAM AŞI 88.736
TOPLAM AŞI 1.DOZ 49.912
TOPLAM AŞI 2.DOZ 38.824

Bilecik Baro’su Dava Açtı

Bilecik Baro’su Dava Açtı
07.10.2020
YAZAR: Uğur Baklacı
A+
A-

Bilecik Barosu başkanlık seçimi ertelenmesine Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Aynur Baro adına dava açtıklarını söyledi.

Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Aynur basın açıklaması yaparak şu ifadelere yer verdi;

“139 meslektaşımız bu seçimde oy kullanacaktı”

“Avukatlık kanununda Temmuz ayında yürürlüğe giren değişiklikle, tüm baroların genel kurulları ve seçimlerinin Ekim ayının ilk haftasında yapılması amir hüküm olarak düzenlenmiştir. Bu amir düzenleme doğrultusunda tüm diğer barolarla birlikte, baromuz yönetim kurulunca, genel kurul ve baro seçiminin 03 Ekim 2020 tarihinde yapılması kararı alınmıştır. Bu doğrultuda hazırlık işlemleri tamamlanmış ve tüm meslektaşlara gerekli duyurular yapılmıştır. Merkez İlçe Seçim Kuruluna oy kullanacak meslektaşlarımızın listesi verilmiş, seçim kurulunca bunlar askıya çıkarılarak kesinleştirilmiştir. 139 meslektaşımız bu seçimde oy kullanacaktı. İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi nedeniyle sosyal mesafenin korunabilmesi için ilimizin en büyük salonu olan Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde genel kurul ve seçimlerimizin yapılmasına karar verildi. Sağlık ve hijyen anlamında her türlü tedbirimizi aldık. Avukatlarımıza dağıtılmak üzere hijyen setlerini, herkesin kendisine özel kalemlerini, maskelerini ve gerekli bütün malzemeleri hazırladık. Durum böyle iken genel kurul ve seçimimizden bir gün öncesi Cuma sabahı İçişleri Bakanlığı’nın İl Valiliklerine gönderdiği bir genelge ile pandemi gerekçe gösterilerek Sivil Toplum Örgütleri ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının tüm etkinliklerinin 01 Aralık 2020 tarihine dek ertelenmesi, bu konuda il ve ilçelerdeki Umumi Hıfzıshha Kurullarınca ivedilikle karar alınması istenilmiş ve bu doğrultuda Bilecik İl Hıfzısıhha Kurulları karar almıştır.

İçişleri Bakanlığının genelgesinin yayınlanmasından sonra Yüksek seçim kurulu da bir utanç tablosu olarak tarihe geçecek olan bir kararına imza atmıştır. Bu kararda; il/ilçe umumi hıfzısıhha kurulunun karar alması durumunda baro seçimlerinin yapılamayacağına, siyasi partilerin kongrelerinin yapılmasında sakınca bulunmadığına karar verildiği belirtilmiştir. Yaşanan bu hukuksuzluğu Bilecik barosu yönetimi olarak ilk saatlerinden itibaren titizlikle takip ettik, halen de etmekteyiz

“Baromuz adına dava açtık”

İçişleri Bakanlığının genelgesinin yayınlanmasından ve İl Hıfzısıhha Kurulunca karar alınacağını öğrenir öğrenmez, Bilecik Valiliği İl Hıfzısıhha Kuruluna baromuz adına yazılı olarak başvuruda bulunduk. Baro genel kurulu ve seçimlerinin Ekim ayının ilk haftasında yapılması gerektiğini, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu ve 7249 sayılı kanunun 22’inci maddesinin amir hükümleri gereği yasal bir zorunluluk olduğunu, kanundan kaynaklanan yasal gereğin genelge ile değiştirilemeyeceğini ve kısıtlanmayacağını, bu nedenle seçim ve genel kurulun genelge kapsamında sayılamayacağını belirtik. Genel kurul ve seçimimizin ertelenme kararı dışında tutulmasını talep ettik. Aynı gün valilik tarafından bu talebimizin uygun görülmediğine dair karar tarafımıza bildirildi. Ve yine aynı gün Cuma günü, Merkez İlçe Seçim Kurulunun baromuz genel kurul ve seçimlerinin 1 Aralık tarihine kadar ertelendiğine dair yazısı baromuza tebliğ edildi. Yönetimimizce vakit geçirilmeksizin kararın kaldırılması talebiyle İl Seçim Kuruluna itirazda bulunduk. Yine Bilecik İl Hıfzısıhha Kurulu kararının iptali için yürütmeyi durdurma talepli olarak Sakarya İdare Mahkemesinde Baromuz adına dava açtık. Yürütmenin durdurulması kararı verilmesini bekliyoruz. Bu süreçlerin yürütülmesi ile ilgili olarak başından beri yönetim kurulumuzla birlikte sürekli toplantı ve görüşme halindeyiz”

Av . Halime AYNUR
Bilecik Barosu Başkanı

KAYNAK: HABER MERKEZİ
YORUMLAR
  1. Misafir dedi ki:

    Ne kadar boş iş varsa bu kadın yapıyor. Baro başkanı değil boş işler sorumlusu.