Vefat BilgileriSemih ŞahinPelitözü GölparkAtatürk ParkıCuma HutbeleriSerkan Yıldırım
DOLAR
8,6485
EURO
10,3446
ALTIN
495,59
BIST
1.409

Başkan Murat Önal’dan Kayı Boyu Anıtı ve Ayasofya Hakkında Açıklama

Başkan Murat Önal’dan Kayı Boyu Anıtı ve Ayasofya Hakkında Açıklama
14.07.2020
Ali Osman Çelikal
Kaynak: Haber Merkezi

Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Murat Önal, Kayı Boyu Anıtı’nın kaldırılması ve Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayasofya’nın ibadete açılması kararını değerlendiren BBP Bilecik İl Başkanı Murat Önal”Zincirler kırıldı, Ayasofya ibadete açıldı” ifadelerini kullandı.

Önal “Danıştay 10. Daire’nin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesini müteakip Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ayasofya Camii olarak Elhamdülillah ibadete açılmıştır. Adil kararı sebebiyle Danıştay’a ve hemen gereğini yerine getiren Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Rüzgarı arkaya alıp konuşmak her zaman çok kolaydır.

Günümüzde herkes Ayasofya Fatih’i…

Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasına katkı sunan herkese teşekkür etmekle birlikte verdiğimiz mücadeleyi kimsenin sahiplenmesine de izin vermeyeceğiz.

2006 yılında; Ayasofya Camii 1934 yılında müzeye çevrildikten sonra sözde ibadet etmenin yasak olduğu bölgede 72 yıl sonra namaz kılmak Alperenlere nasip olmuştu.

O dönemde yanımızda Şehit Liderimiz Muhsin Yazıcıoğlu’ndan başka ne bir siyasi ne de bir sivil toplum kuruluşu vardı, ağızları bıçak açmıyor, kimse bu konu hakkında tek bir kelam etmiyor, konuşanlar, sözde müslümanlar dahi bizi provakatörlükle, evrensel değerlere saygısızlıkla suçluyordu.

Allah şahit, tarih şahit, millet şahit Ayasofya Camii ibadete açılsın diye en büyük ve en kapsamlı mücadeleyi hep Alperen Ocakları mensupları verdi.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi ile ilgili olarak “Ayasofya’yı düşünüyorum ve büyük acı duyuyorum” dedi.

Fatih Sultan Mehemmet Han dâr-ül bekaya hicret ettiğinde 3 gün 3 gece çan çalarak zil takıp oynayan/kutlamalar yapan Papalığın farklı bir halet-i ruhiyede/başka bir tavır içinde olması beklenemezdi.

Ayasofya’nın ilk namaz kılınacağı 24 Temmuz günü (1923) Lozan anlaşmasının yıl dönümüne denk getirilmesi tesadüfmü bilemem ama çok memnun edici.

Bu memnun edici durumların yanı sıra 31 Mart 2019 Yerel seçimleri sonrası İlimiz Bilecik’te yaşanan birtakım yanlışlardan bahsetmeden geçmek olmazdı.

II. Abdülhamid Han’ın yaptırdığı hala hazırda Bilecik Belediyesinin hizmet binası olan binada Millet ittifakı ortakları CHP ve Milliyetçi olduğunu her fırsatta dile getiren sözde Milliyetçi İYİ Partili ittifak ortakları, önce Osmanlı figürleri olan minyatürleri kaldırdı.

Şehrin girişinde bulunan “Dirilişin Şehri Bilecik” yazısını sildi.

Şehrin girişinde bulunan Osmanlı arması bakımsızlıktan dökülüyor etrafını çevirdikleri koruma bantları yerle bir oldu ama maalesef bakan yok.

Bilecik’te tarihimizi simgeleyen ne varsa tek tek sökülüyor.

Son olarak Kongre Merkezi önünde bulunan KAYI ANITI Manidar’dır Ayasofya kararı çıktığı saatlerde sökülmesi bizleri derinden üzmüştür

Hristiyan alemi ve gayrimüslimler Ayasofya’yı ibadete açtırmamak için uğraşmasına rağmen nasıl bu zulüm son bulduysa, Bilecik’te yapılan pervasız girişimlerde son bulacaktır.

Yorumlar
  1. ahmet dedi ki:

    tebrikler başkan
    milliyetçiyim diyen belediye başkan yardımcısı üzülsün

  2. bosmanelili dedi ki:

    insanoğlu nankördür maalesef başkan