Memleket Partisi Bilecik
Atatürk Parkı’nda Dava Sonuçlandı!
Uğur Baklacı • 31 Ocak 2021 18:03:52 
Atatürk Parkı’nda Dava Sonuçlandı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne izafeten Bursa Bölge Müdürlüğü’nün Atatürk Parkı’na ilişkin Bilecik Belediyesi’ne açtığı davaya Yargıtay son noktayı koyarak, “Vakıfların bu alanda hiçbir hakkı yoktur, park Bilecik halkınındır” dedi.


Kültür Sitesi Aile Çay Bahçesi’nin olduğu alana Bilecik Belediyesi tarafından yapılması planlanan Atatürk Parkı uzun süre gündemden düşmemişti.

Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin’in bu alanda şehre yakışır bir park yapacağını açıklamasının ardından bazı siyasiler ve bürokratlar Atatürk Parkı’nın yapılamayacağı yönünde görüş vermiş ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne izafeten Bursa Bölge Müdürlüğü dava açmıştı. Ancak açılan dava mahkeme tarafından reddedilmişti.

Davet edilmesine rağmen birçok siyasi ve bürokrat, yerin davalık olduğu gerekçesi ile temel atma törenine katılmamıştı. Bu alanda şerh bulunduğu gerekçesi ile yeşil alan olduğu ve amacının dışında kullanılmamaya uyulacağı belirtilmesine karşılık Bilecik Belediyesi yeşili bol ve amacına uygun bir park projesi yaptırmıştı.

Bu arada satış bedelini alması nedeniyle ‘şerh kaydını’ kaldırdığına, yani taşınmazın kendisine ait olmadığına ilişkin belgeyi mahkemeye geç sunan Vakıflar Müdürlüğü, buna rağmen tedbir talepli bir dava da açarak Atatürk Parkı’nın yapılmasına engel olmaya çalışmıştı.

Vakıflar tarafından açılan davada şerhin kaldırıldığına ilişkin belgenin yerel mahkeme tarafından fark edilmemesi üzerine tapu iptal tescil davasının kabulüne karar verilmişti ancak Yargıtay bu belge dikkate alınmadan verilen kararın bozulmasına karar verdi. Yargıtay, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Atatürk Parkı’nda hiçbir hakkının kalmadığını vurgulayarak, usulen Maliye tarafından bedelsiz terk yerinin araştırılmasına karar verdi.

“Cebimden karşılayacağım”

Parkın temel atma töreni sonrası muhalefet tarafından davalık yere yapılan yatırımın yarın belediyeyi zor duruma düşüreceği ve olası olumsuz karar neticesinde yapılacak yatırımların ve masrafın nasıl karşılanacağını sormalarına karşılık bütün sorumluluğu üzerine aldığını belirten Belediye Başkanı Semih Şahin, olası bir olumsuzlukta tüm masrafı kendi cebinden karşılayacağını beyan etmişti.

Yargıtay, Vakıflar İdaresinin temyiz itirazlarının incelenmesine yer olmadığına karar verirken, yerel mahkemece de gerekçeli kararda bu hususta hata yapıldığı, davacı vekilin şerhin kaldırıldığını bildiren dilekçenin mahkemece görülmediği belirtildi.

Diğer yandan Yargıtay, belediyenin değinilen yönler itibarıyla yerinde bulunan temyiz itirazının kabulüne ve 1086 sayılı HUMK’un 428. maddesi gereğince bozulmasına, bozma nedenine göre asıl davalı-birleşen vakıflar idaresinin sair temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına oy birliği ile karar verdi.

9 Yorum
Önce Eski Yorumlar
Önce Yeni Yorumlar Beğenilen Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments
Bilecikli
1 yıl önce

CHP liler AKP nin hırzsızlığından bahsediyor.Bu parkın maliyeti 4720 TL miş .Bu rakamın içinde çeşme yok.Oyun parkı yok.Ayı heykelleri yok.Çevre düzenlemesi yok.Peki 4720 TL bu parkın neresine harcandı.Burda gerçek hırsız kim.

Duyarlı vatandaş
1 yıl önce
Şu kullanıcıya cevap verdi:  Bilecikli

Pardonda 4720 TL diyorsunuz ozaman bedavaya mal olmuş bugün 4720 tl ye ev bile zor geçiniyor 😏 daha iyi araştırın derim bi kerede yapılan birseyi beğenin lütfen siyasi yönden bakmayın şehrin köy kasaba statüsünden çıkması lazım biz bilecikliler hep yanlış düşünüyoruz bu şehir hep böyle kalmamalı ben takdir ediyorum yapılan çalışmaları dahada iyisi olacaktır ayrıca her iki partide de bezim yok.

Bilecikli
1 yıl önce
Şu kullanıcıya cevap verdi:  Duyarlı vatandaş

Duyarlı vatandaş siz köy görmek istiyorsanız.Bilecik in 2004 yılındaki fotolarına bakın.gözünüz köy görsün
Ama siz göremezsiniz çünkü gözünüz kör kulağınız sağır.

Bilecikli
1 yıl önce

Diğer hayvan heykelleri arasında Atatürk heykelinin çok küçük bir şekilde (dikkatlerden uzak) bulunması biraz garip olmuş yani Atatürk”e yakışır olmamış.

BİLGİ ALERT
1 yıl önce
Şu kullanıcıya cevap verdi:  Bilecikli

Atatürk Parkı’nda olan tüm heykeller real (gerçek) boyutlarında yapıldı. Dolayısıyla Atatürk’ün boyu diğer heykel boylarından daha küçük kalıyor. Çocuklar hayvanların gerçek boyutlarını bilsin düşüncesi ile hayvan heykellerinin boyutları gerçek boyutlarında… Atatürk’ün boyu gerçek boyunda. Bilginize..

anonim
1 yıl önce
Şu kullanıcıya cevap verdi:  BİLGİ ALERT

Atatürk’ ün gerçek halini merak eden gider Anıtkabir’ e, gelmiş geçmiş kitabından köpeği fox a kadar Atamızın herşeyini yerinde görür!!! bence de Atamın heykeli daha büyük yapılmalıydı

Bilecikli
1 yıl önce

Bütün ayılar hep öyle büyük herhalde, 🙂keşke yavru ayının veya daha küçük bir ayının reel( gerçek) boyutu tercih edilseydi.

Bilecikli
1 yıl önce

4720 TL bu rakamı anlayacak kapasite olsa siz zaten CHP ye destek vermessiniz.4 tirilyon 720milyon bu para nereye harcanmış.

vatandaş
1 yıl önce

Yorumlara bak tek laf edilen Atatürk heykeli sanki heykel büyük olsa ülke çağ atlayacak

Last edited 1 yıl önce by vatandaş