DOLAR 8,4705
EURO 10,2921
ALTIN 502,04
BIST 1.441
Bilecik Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bilecik 23°C
Gök Gürültülü
Bilecik
23°C
Gök Gürültülü
Pts 24°C
Sal 28°C
Çar 27°C
Per 22°C
COVİD-19 VERİLERİ 16.05.2021
BİLECİK VAKA (100bin) 259.24
TOPLAM AŞI 85.826
TOPLAM AŞI 1.DOZ 48.818
TOPLAM AŞI 2.DOZ 37.008

10 Kasım 2017 Cuma Hutbesi: “ÖRNEK İNSAN MÜMİN”

10 Kasım 2017 Cuma Hutbesi: “ÖRNEK İNSAN MÜMİN”
10.11.2017
YAZAR: Ali Osman Çelikal
A+
A-
Över Madeni Yağları Bilecik

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından merkezi olarak hazırlanan Türkiye Geneli Cuma Hutbesinde bu haftanın hutbesi bugün yayımlandı. Bu haftaki cuma hutbesinin konusu: ÖRNEK İNSAN MÜMİN 

Değerli Kardeşlerim!

Peygamber Efendimiz (s.a.s.), iyi bir müminin, örnek bir insanın nasıl olması gerektiğini sözleri ve yaşantısıyla bizlere göstermiştir. Geliniz bugünkü hutbemizde Muhammedü’l-Emin olan Peygamberimizin ortaya koyduğu örnek bir müminin özelliklerine beraberce kulak verelim. Bizlere bu dünyada huzur ve mutluluğu, ahirette ise ebedi kurtuluşu kazandıracak güzel hasletleri hep birlikte yeniden hatırlayalım.

 

 

Kardeşlerim!

Resûlullah (s.a.s)’in dilinde mümin, her şeyden önce teslimiyet ve sadakat sahibidir. O, tıpkı altın gibi değerlidir.[3] Hayatı boyunca İbrahimî bir duruş sergiler ve vakarını korur. Her şart ve durumda “Allah’a aidiz ve O’na döneceğiz.” diyerek imanından, değerlerinden asla taviz vermez. Kur’an-ı Kerim’in ve sünnet-i seniyyenin rehberliğini terk etmez, sırat-ı müstakimden yüz çevirmez.

 

 

Resul-i Ekrem (s.a.s)’in dilinde mümin bal arısı gibidir. Bal arısı gibi hep güzel, temiz, helal şeyler yer, hep güzel şeyler üretir. Kimseyi kırıp incitmez. Onun gönlünde kötüye değil iyiye, zararlıya değil faydalıya, olumsuza değil olumluya yer vardır.

 

 

Kıymetli Müminler!

Peygamberimizin ifadesiyle hurma ağacı gibidir mümin. Her daim imanından aldığı kuvvetle canlılığını, diriliğini korur. Yaratılış gayesini unutmadan insanlığa yararlı olur.

 

 

Mümin, türlü musibetlerle imtihan edilse de yıkılmaz, ayakta kalır. Bilir ki kula düşen, imtihan ve musibetleri Eyüp misali sabır, metanet ve vakarla kabullenmektir. Yüce Allah’tan gelene “lütfun da hoş, kahrın da hoş” diyebilmektir.

 

 

Aziz Müminler!

Müminin hayatında hüzne ve ümitsizliğe yer yoktur. O, “Üzülme! Allah bizimle beraberdir” âyetine gönülden inanır. Bilir ki herkesin onu terk ettiği anda kendisini terk etmeyen, ona ümit ve çare olan bir mevlası vardır.

 

 

Elinden ve dilinden insanların güvende olduğu kişidir mümin.[8] “Aldatan bizden değildir.”[9] hadisi gereği aldatmaktan ve aldanmaktan Allah’a sığınır. Müminin dilinden kötü ve yalan sözler, onur kırıcı ve gönül yaralayıcı ifadeler dökülmez. O, ötekileştirici değil birleştiricidir; nefret ettirici değil müjdeleyicidir. Her bir sözünün, her bir işinin bir gün mutlaka hesabını vereceğinin bilincindedir.

 

 

Aziz Kardeşlerim!

Peygamberimiz (s.a.s)’in dilinde feraset, basiret ve itidal sahibidir mümin. Hayata ve olaylara tefekkür, hikmet ve ibret nazarıyla bakar. “Mümin, bir delikten iki defa ısırılmaz.” Bile bile hataya düşmez. İnancının, duygu ve düşüncelerinin istismar edilmesine izin vermez. Gönlünü, zihnini başkalarına esir etmez.

 

 

“Kalbinde zerre miktarı kibir bulunan kişi cennete giremez.” hadisinin bilinciyle mütevazi kişidir mümin. Yaratılanı sırf Yaratan’dan ötürü sever. Bilir ki insanlarla dost olmayan ve kendisiyle dostluk kurulamayanda hayır yoktur. Onun davranışları şefkat, merhamet, samimiyet, ülfet ve muhabbetle örülüdür.

 

 

 

Ve nihayet mümin, güzel koku satan attar gibidir.  İnsanlara ahlâk, âdâb, erdem takdim eder. Zihinlerde hep olumlu yer edinir. Gönüllerde hep hoş sada bırakır.

 

 

Kardeşlerim!

Ne mutlu Peygamberimiz (s.a.s)’in bu övgülerine mazhar olanlara! Ne mutlu yaratılış hikmetine sarılarak Yüce Allah’ın rızasına ulaşanlara! Ne mutlu fâni âlemi bâki bir hazineye dönüştürenlere!


 

HUTBEYİ İNDİRMEK İÇİN

[1] Tevbe, 9/71.

[2] Tirmizî, Fiten, 76; Ahmed b. Hanbel, II, 268.

[3] Ahmed b. Hanbel, II, 199.

[4] Ahmed b. Hanbel, II, 199.

[5] Buhârî, Edeb, 89.

[6] Buhârî, Tevhid, 31.

[7] Tevbe, 9/40.

[8] Buhârî, Îmân, 4.

[9] Müslim, Îmân, 164.

[10] Buhârî, Edeb, 83.

[11] Müslim, Îmân, 147.

[12] Ahmed b. Hanbel, II, 400.

[13] Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebir, XII, 319.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü

 

KAYNAK: HABER MERKEZİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.